1 Michelin Yıldızlı İstanbul Restoranı Mikla'da Yemekler ve Fiyatlar Nasıl?

1 yıldızla Michelin Rehberi'ne eklenen İstanbul restoranı Mikla'da tadım menüsü deneyimleyen bir Ekşi Sözlük yazarının aktardıkları.
1 Michelin Yıldızlı İstanbul Restoranı Mikla'da Yemekler ve Fiyatlar Nasıl?

michelin yıldızı alabilecek restoranlara kafayı taktım bir süredir. dün de en güçlü aday olan mikla'ya tadım menüsü için gittim. (güncelleme: mikla, 1 michelin yıldızı aldı.)
...

öncelikle, restoranın havası kasıntı değil. tarihi yarımada'yı oturduğun her masadan görebiliyorsun. içeride muhtemelen tek türk masa biz gibiydik.


çalışanlar gayet düzeyli. bana başta biraz donuk geldiler ama şarap içince arkadaşlık kuramayacağım insan evladı yok şu dünyada. gene öyle oldu.

yemeklere gelince... tüm gün hiçbir şey yemediğim için tüm tabakları dibine kadar sıyırdım. tıka basa doymadım ama kesinlikle kaliteli ve kararında doydum.


listede bulunmayan üç soğuk başlangıç gayet iyiydi. ismi balık ekmek olan bir tür kanepenin ekmek kısmı aklımda kaldı. ardından gelen tereyağı, insana köyünü hatırlatan cinsten bir lezzetti. 4 peynirin karışımı olan bir peynir ve zeytinyağına ekmek banarken acaba şunla şunu mu yiyim falan derken aceleyle bittiler.


şu hayatta yemediğim tek bir yemek vardır, o da bakla. ve doğru tahmin; zeytinyağlı bakla getirdiler. belki henüz sarhoş olup ağız tadımı kaybetmediğim içindir bilemiyorum ama menüde benim favorim bu bakla oldu. yer yemez çocukluğun aklına geliyor, çok enteresan açıkçası.


ardından kuru et, ahtapot, levrek ve kuzu yedik. içlerinde bulunan her malzemeyi dibine kadar alıyorsunuz, gurme olmaya falan gerek yok. cibes, çiriş, halhalı zeytin, sumak ekşisi, fasulye turşusu gibi türk lezzetlerini kullanıyorlar. hoşuma giden bir şey daha var; masaya ilk anda gelen ekmeği sürekli yeniliyorlar. bu sayede yemeklerin kalanını sanki evdeymişim gibi dibine kadar sıyırdım <3


tatlı olarak elma pekmezli manda yoğurdunun üstüne çilek sorbesini nane yatağında getiriyorlar. tatlı olarak yoğurt yemek bana çok saçma gelse de en başta, menüde aklıma mıhlanan bir lezzetti.


son olarak çay ikramının yanında minik iki lezzetle geceyi kapattık. sarhoş olduğum her geceyi çok severim ama dünkünü ayrı bir sevdim herhalde. menüsü değişince tekrar uğrarım ben buraya.

mikla'nın tadım menüsü mart 2023 tarihi itibarıyla 3400 tl + %12 servis ücreti şeklinde. tadım menüsünü şu linkten görebilirsiniz: miklarestaurant.com