1 Yıldır Range Rover Velar Kullanan Bir Ekşi Sözlük Yazarının Araç İzlenimleri

1 senedir Range Rover Velar kullanan bir Ekşi Sözlük yazarı, bu güzel arabayla ilgili deneyimlerini paylaşmış.
1 Yıldır Range Rover Velar Kullanan Bir Ekşi Sözlük Yazarının Araç İzlenimleri

range rover velar 2019 r dynamic paketli carphatian grey 240 hp dizel modelini yaklaşık 1 yıldır eşim ve 6 yasındaki kızım ile birlikte aile aracımız olarak kullanıyoruz. kendi deneyimlerimi kısaca paylaşayım:

dış tasarım

velar'ın tasarımı bu linkten görebileceğiniz gibi ciddi bir ödüle sahip. araç genel olarak akıcı çizgiler ile sakin ve elegant tasarlanmış. r-dynamic paket arabaya fevkalade bir dinamizm katıyor; eğer mümkünse bu pakete sahip bir araç edinmenizi öneririm. benim aracımdaki jant ve lastik ebatı 265/45/21. velar, range rover sport ve range rover vogue’a göre çok daha kompakt bir araç; bu anlamda dış tasarım ve hacimsel büyüklüğünü ölçek olarak ifade edebilmek adına kendi çektiğim bir iki fotoğrafı paylaşmak istiyorum:


iç mekan ve pratiklik

aracın iç mekanı fütüristik ve minimalist dilde tasarlanmış. velar'ın kabininde full siyah renk opsiyonu haricinde çift renk kombine edilerek kullanılıyor; benim aracımın içi mavi ve siyah ve fakat açık renk tercih edenler için taba rengine yakın bir kahverengi tonu ile beyaz/yeşil/mavi tonlarda çok açık, neredeyse beyaza kaçan bir renk seçeneği de var.

bence start stop düğmesinin, direksiyonun arkasında konumlandırılması dışında her şey olması gereken yerde ve ergonomik. klima&havalandırma, koltuk ısıtma&soğutma, araç havalı süspansiyon kontrolleri ve sürüş modları erişimi, vites görevi gören silindir kolun hemen üstündeki dijital ekranda yer alan menülerden kontrol ediliyor. bu fonksiyonların aynı panel üzerinden kontrolü ilk bir iki kullanımda kafanızı karıştıracak gibi dursa da çok kısa sürede alışıyorsunuz. bu ekranın hemen üstünde yer alan diğer ekran ise apple çar play fonksiyonlarını kontrol edebileceğiniz multimedya amaçlı ekran. dijital takometre seçeneklerinin yer aldığı ekrana da ayrıca multimedya ve harita fonksiyonlarını konumlandırabiliyorsunuz. tüm ekranların parlaklığı ve çözürünlüğü şahane. bunların dışında direksiyonun sağ ve sol tarafında multimedya fonksiyonlarını, telefonu, direksiyon ısıtmayı, cruise control’u ve şerit takip sistemini kontrol ettiğiniz dokunmatik paneller bulunuyor. bunların kullanımı da son derece kolay, herhangi bir takılma ya da donma olmuyor. 

genel bir fikir vermesi açısından çektiğim bir iki iç mekan fotoğrafını da paylaşıyorum:


velar'ın arka koltuk alanı, özellikle omuz mesafesi düşünüldüğünde, ön koltuk alanına göre bir miktar daha dar; bunu arabanın genel dizaynının arkaya doğru daralarak gelmesinden de anlayabilirsiniz. buna rağmen arkada çocuk koltuğu için gayet yeterli hacim bulunuyor ve yanına da bir yetişkin çok rahat oturabiliyor. şayet cam tavan donanımlısını almayı tercih ederseniz arkada oturanlara daha geniş bir mekan hissi vererek gökyüzü manzarası eşliğinde seyahat etmelerini sağlayabilirsiniz.

yukarıda da belirttiğim gibi biz 3 kişilik bir aileyiz, bir de ufak büyüklükte köpeğimiz var. bizim için yaklaşık 630 litrelik bagaj hacmi yeterli büyüklükte ve kullanışlı. kızımın bisikletini ve kendi bmx bisikletimi arka koltukları yatırmadan araca sığdırabiliyorum.

meridian surround ses sistemi şahane, araç içi ses izolasyonu çok başarılı, yol sesi içeri minimum seviyede geliyor.


genel kullanım izlenimlerim

velar'ı kullanıyorken kendinizi daha büyük bir suv ve hatta otobüs kullanıyor gibi hissedebilirsiniz; bunda koltukların ergonomisinin ve havalı süspansiyonların payı büyük ve araç gerçekten çok konforlu.

kışın aracı 3 yükseklik pozisyonundan en yukarıda kullanarak kardan çamurdan daha az etkilenmenizi sağlayabilirsiniz, yazın ya da örneğin uzun yolda, aracınızı yola yaklaştırarak neredeyse binek araba yol tutuş performansını yakalayabilirsiniz.

velar d240’in şehir içi kullanımda sakin bir sürüş ile 100km’de ortalama 8.5 litre olan tüketim değeri uzun yolda 7.5 litreye kadar düşebiliyor.

led farları gece süper konforlu bir aydınlatma sağlıyor, sinyalleri ilk kez audi r8 araçlarda yer alan içten dışa doğru yanma mantığıyla çalışıyor. velar’ in arka farları da led ve bu sayede karda siste arkanızdaki araçlar için çok daha iyi bir algılanabilirlik sağlıyor görsel

arabamı alırken endişe duyduğum konulardan birisi dashboard'da yer alan ekranların aşırı soğuk havalarda tutukluk yapması ya da çalışmaması idi. tavsiyem, bu durumla yüzleşmemek için app store'dan land rover remote app'i iphone'unuza kurabilir ve aracınızı kışın soğuk günlerde dilediğiniz gün ve saat otomatik olarak çalıştırabilirsiniz. böylece direksiyon başına geçmeden kabini ısıtıp, camlarda oluşabilecek buzlanmayı kullanım öncesi çözebilir, arabanızın içindeki ekranların aşırı soğuktan donması/bozulması gibi durumları bertaraf edebilirsiniz.

kışın yaklaşık -20c havayı deneyimlemiş bir kullanıcı olarak, gizlenen kapı kolları ile alakalı en ufak bir problem yaşamadığımı da belirtmek isterim.

özetle, kendi deneyimimden yola çıkarak aracı orta büyüklükte suv almayı düşünen herkese tavsiye ederim.