10 Dolarlık Bir Ampul Yüzünden Düşen ve Hayalet Hikayelerine Konu Olan Uçak

29 Aralık 1972 tarihinde New York'tan Miami'ye gitmek için havalanan ve 101 kişiye mezar olan Eastern Airlines uçağının hikayesi.
10 Dolarlık Bir Ampul Yüzünden Düşen ve Hayalet Hikayelerine Konu Olan Uçak

29 aralık 1972'de kaptan pilot robert loft ve uçuş mühendisi donald repo yönetimindeki, eastern airlines'a ait uçak, jfk havalimanı'ndan (ny) miami, florida'ya gitmek üzere kalktı. uçakta 163 yolcu ve 13 mürettebat bulunuyordu. uçak florida'ya vardığında miami'ye inmek yerine saatte 227 mil hızla pek çok timsahın bulunduğu florida, everglades bataklıklarına düştü.

uçak inişe geçerken uçuş ekibi ön iniş takımının açıldığını konfirme eden ışığın yanmadığını görür. arızanın mekanik mi yoksa ampulden mi kaynaklandığını bilemediklerinden pisti pas geçerek otopilotu devreye sokarlar. bu sırada yardımcı pilot ampulu çıkartmaya çalışmaktadır. uçuş mühendisi ise hell hole'a girip ön tekerleği gösteren teleskopik vizörden bakmaya çabalamaktadır. kokpittekiler uçağın alçaldığını anladığında çok geçtir. telaşa kapıldıklarından kokpit ekibi otopilotun gerçekte devre dışı olduğunu, hatta yere yakınlaşınca çalmaya başlayan uyarı seslerini farketmezler. yardımcı kaptanın son sözü "hala 2000 feet'teyiz değil mi?", kaptanın son sözü ise "neler oluyor?" olur.


kazadan sonra yapılan incelemelere göre otopilotun devrede olmamasının sebebi olarak kokpit ekibi hell hole'a inerken ya da ampulu değiştirmek ile uğraşırken yanlışlıkla birinin kontrol kolunu oynattığı ve bunun da otopilotu devreden çıkardığı sanılmaktadır. yükseklik göstergelerinin de uyarı verdikleri fakat kaptan ile yardımcı kaptanın uçuş takımı sinyalleri ile uğraştıklarından bu uyarıları dikkate almadıkları da tahminler arasında. 10 dolarlık bir ampul yüzünden meydana gelmesi bakımından oldukça ilginç bir kazadır.

kaza sonucunda yolcuların çoğu çarpma sonucu öldü, ancak bazıları hayatta kaldı. 101 kişinin öldüğü kazadan 75 yolcu sağ kurtuldu. loft ve repo da hayatlarını kaybettiler. donald repo kaldırıldığı hastanede, loft ise kaza yerinde yaşamını yitirdi.

uçak bataklıktan kurtarıldı ve hurdaya çıkarıldı. ancak eastern havayolları, uçağı tamamen elden çıkarmak yerine, enkazdan kullanılabilir tüm parçaları kurtarıp başka uçaklarda değerlendirmek istiyordu.

işte hikaye tam da bu noktada ilginç bir şekle geldi. kaza yapan uçaktan geri dönüştürülmüş parçalar içeren yolcu uçakları, daha sonra loft ve repo olarak tanımlanan hayaletlerin garip ziyaretlerine sahne oldu.


bir uçuşta bir kaptan ve hostesler loft'u gördü. mürettebat elemanlarından bazıları loft ile konuştularını ifade ettiler. başka bir uçuşta, bir kadın yolcu, repo'nun yanında olduğunu ve sonra bir anda ortadan kaybolduğunu ifade etti. kadın, repo'yu bir fotoğraftan teşhis etti.

ayrıca, başka bir uçakta da bir mutfak fırını hasar gördü. bir hostes, repo'nun fırında çalıştığını ve tamir ettiğini gördüğünü söyledi. uçakta hiç kimse fırını tamir etmemişti, peki nasıl tamir edildi? bu sorunun gerçek bir cevabı bulunamadı.

belgelenmiş başka bir olay, jfk'den mexico city'ye uçan 903 sefer sayılı uçuşta meydana geldi. fay merryweather adında bir hostes, mutfak fırınına yansıyan bir figür gördü. bu, donald repo'nun çehresiydi. fırına bakmak için bir hostes arkadaşı ve uçağın mühendisini çağırdı ve üç kişi de repo'yu gördü. tanıklar, uçakta bir yangın çıkması konusunda kendilerini uyardığını ifade ettiler. uçak mexico city'ye güvenli bir şekilde indi, ancak yolculuğun ikinci ayağında uçağın motoru arızalandı ve güvenli bir şekilde havaalanına geri döndü. şayet yolculuğuna devam etseydi, repo'nun uyardığı gibi yanacağı anlaşıldı.