10 Yıldır E-Kitap Okuyucu Kullanan Birinden, Bu Cihaz ile Telefondan Kitap Okumanın Farkları

Kitap okuma konusunda e-kitap okuyucu ile standart bir telefon uygulamasının farkları neler? İlk bakışta aynı gibi gözükmeleri yanıltıcı mı? Bunları açıklayan bir yazı.
10 Yıldır E-Kitap Okuyucu Kullanan Birinden, Bu Cihaz ile Telefondan Kitap Okumanın Farkları
Fotoğraf: The E-Book Reader

yaklaşık 10 yıldır e-kitap kullanan biri olarak, e-book reader ile telefonun hiçbir farkı olmaması görüşünün tamamen yanlış olduğunu savunuyorum.

e-kitaplar enerjiyi minimum düzeyde tüketen, kağıttan farkının anlaşılmasının inanılmaz zor olduğu mucize cihazlar efendim. tek şarjla gece gündüz 1 ay kitap okutur, elinizde 1 kiloluk kitap yerine 200 gramlık bir kütüphane taşırsınız. bunu da sizin kafa s*kme dediğiniz gibi göz yormadan, tamamen doğal bir biçimde yapar.

e-kitaplar inanılmaz derecede az enerji tüketerek mükemmel bir okuma deneyimi yaşatan cihazlardır. her sayfa çevirişinde çalışır ve kenara çekilir. bu ekranları bizim küçükken oynadığımız mıknatıslı yazı tahtaları gibi düşünün. bunun oldukça mükemmel bir versiyonu.

telefonunuzda ise ışığı minimuma indirip arka planı beyaz yaparak 10 dakika kitap okur, sonrasında ilk bildirimde ışığı fulleyerek instagram'da, whatsapp'ta at koşturursunuz. idealist birisi olsanız dahi 1.5 saat şarjla en fazla 10 saat bir lcd ekrana bakarak gözlerinizi elinize alırsınız.


ayrıca kitap okuyucuyla kitap okursunuz, f1 teknikerliği yapmazsınız. 3 dakikada 1 yarım saniyeden oldukça az bir süre beklemek size hiçbir şey kaybettirmez.

e-ink ekranlar kapitalizmin elbette bir parçasıdır ancak tahminimce en güzel parçasıdır. biraz mantıklı düşünürsek kitap okumak için iphone kullanmak asıl kapitalizmin işine gelir zaten. 50 bin liralık cihazın ömrünü 200 liralık aletin yapacağı düşük performans gerektiren bir işle harcamak hem markaya hem sisteme daha çok kazandıracaktır.

ekleme: ben 9 yıldır amazon kindle paperwhite 2 kullanıyorum. hala ilk günkü gibi sorunsuz çalışıyor. tek sorunu, oldukça yaşlanmasından ötürü 1.5-2 ay giden şarjı artık 2 hafta civarı dayanıyor. herkese bütçesine uygun kindle modellerinden herhangi birini gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.