100 Ülkede 100 Türkü Çığırma Mottosuyla Dünyayı Gezen İnsan: Loudingirra Özdemir

100 ülkede 100 türkü çığırmak mottosuyla yola çıkan ve o gün bu gündür dünyanın çeşitli yerlerinde türküler söyleyen güzel insan Loudingirra Özdemir ile tanışın.
100 Ülkede 100 Türkü Çığırma Mottosuyla Dünyayı Gezen İnsan: Loudingirra Özdemir

bir saat kadar önce youtube'da gezerken "seherde bağa girdim" vidyosu karşıma çıktı ve bir saat içinde neredeyse bütün vidyolarını izleyip bitirmiştim. merakımı o kadar celbetti ki kendisiyle yapılan söyleşiyi de izledim.


imam hatip ve ilahiyat okuyup din felsefesinde yüksek lisan bitiren, din kültürü öğretmenliği ve imamlık yapan loudingirra özdemir, bütün bunlardan sonra kafasında bir şeyler değiştiğini söyleyip sazını da alarak yola düşmüş. herhangi bir programı olmadan yol nereye götürürse deyip ülke ülke dolaşıyor ve türkü ama çoğunlukla da alevi deyişleri icra ediyor. şiarı yüz ülke yüz türkü.


görüldüğü üzere hayli ilginç biri loudingirra..... loudingirra... nerden hatırlıyorum bu ismi ben? tabi ya sümerli yazar ve şair ludingirra! isminin anlamı "tanrının adamı" olan ludingirra da eski bir öğretmendi. demek bizim eskiden allahın adamı olan eski öğretmen youtuberımız, bir "o" eklemesiyle ya da belki de hataen ludingirra'dan el alarak seyyahlığa başlamış!


nippurlu ludingirra'nın ve banazlı pir sultan abdal'ın, japon hibiki tanabe'nin ve kamboç sosoth sovankong'nun ritmiyle ve konyalı loudingirra özdemir'in sazıyla buluştuğu hayli ilginç bir iş bu 100 ülkede 100 türkü çığırmak projesi.


divane gibi dünyayı gezen bir arkadaşımızdır loudigirra özdemir. kendi değimi ile ilahiyatçı, felsefeci, derviş ve gezgindir. yüz ülkede yüz türkü çığıracağım ve yüz hikaye toplayacağım diyor. biraz evliya çelebi biraz jack london biraz aşık veyseldir loudingirra. 


yabancı ülkelerde türkü çığırıyor, çığırtıyor evet evet gittiği ülkerde insanlara türk halk müziğinden türküler öğretiyor ve birlikte türkü çığırıyorlar. ben youtube'de rast geldim kendisine sonra ınstagramdan da takip etmeye başladım yaklaşık iki ay önce bir canlı yayınına katılma fırsatı buldum ve benim de favorim olan seherde bir bağa girdim parçasının çok güzel olduğunu söyledim kendisine. 


kendisi yazdığım yazıya şu cevabı verdi "hiç hatırlatma o parçayı. ya o aile (parçayı birlikte söylediği aile) benim için çok önemli st petersburg'da beni evlerinde misafir ettiler benim için çok önemliler. onlardan ayrılmak çok zor oldu benim için..."