1012 Türk Savaş Esirini Yunanistan'a Teslim Etmeyen Japon Yarbay: Yukichi Tsumura

1012 Türk savaş esirini İstanbul Hükümeti'ne teslim etmekle görevlendirilen Heimei Maru gemisinin komutanı olan Japon deniz subayı Yukichi Tsumura, adı bilinmesi gereken bir isim.
1012 Türk Savaş Esirini Yunanistan'a Teslim Etmeyen Japon Yarbay: Yukichi Tsumura

bolşevik devrimi sonrası başlayan rusya iç savaşı sırasında kızıl ordu'ya karşı mücadele eden beyaz ordu'ya destek amacıyla gönderilen japon kuvvetleri, sibirya'yı işgal eder. birinci dünya savaşı sırasında rus çarlığı tarafından esir alınan ve o bölgede tutulan türk askeri ve aileleri ile 1012 kişi, japon ordusu tarafından kurtarılır.

osmanlı imparatorluğu'nun diplomatik çabalarıyla esirleri istanbul'a göndermek için heimei maru gemisi görevlendirilir. gemi, midilli adası açıklarında yunanistan tarafından durdurulur ve esirlerin kendilerine teslim edilmesini ister. gemi komutanı yarbay tsumura bu isteği reddeder ve esirleri teslim etmez. bunun üzerine gemi, pire limanı'na çekilir ve 6 ay boyunca erzak almasına bile izin verilmeden bekletilir.


milletler cemiyeti, esirler arasında bulunan kadın ve çocukların serbest bırakılması için yunanistan'ı uyarır. toplam 395 kadın ve çocuk başka bir gemiyle istanbul'a teslim edilir.

japonya'nın tüm çabalarına rağmen gemiyi bırakmaya yanaşmayan yunanistan, arabulucu italya'nın teklifini kabul eder ve gemi serbest bırakılır. esirler, italya'ya teslim edilir.

7 ay boyunca bir adada tutulan esirler osmanlı imparatorluğu tarafından itilaf devletleri'ne verilen "esirlerin orduya katılmayacağı" garantisi üzerine 1922 yılında teslim edilir.

bunun anısına 1 temmuz 2019 yılında beykoz belediyesi tarafından eski adı spor caddesi olan caddenin adı da yarbay yukichi tsumura caddesi olarak değiştirilir.