116'sı Çocuk 144 Kişinin Hayatını Kaybettiği Korkunç Olay: Aberfan Faciası

1966'da küçük bir Galler köyü, ülkeyi sarsan yıkıcı bir olayla sonsuza dek değişti.
116'sı Çocuk 144 Kişinin Hayatını Kaybettiği Korkunç Olay: Aberfan Faciası

kömür bir zamanlar güney galler'deki endüstrinin omurgasıydı ve tüm toplulukların vadilerin ve tepelerin altında bulunan yüksek kaliteli buhar (bitümlü) kömüre bağımlı olmasını sağlıyordu. bu topluluklar arasında, tarihi glamorgan ilçesinde, cardiff'in yaklaşık 20 mil kuzeybatısında, merthyr tydfil yakınlarındaki bir köy olan aberfan da vardı 1875 yılında kurulan aberfan'ın merthyr vale kömür ocağı, güney galler kömür sahası'ndaki en büyük ocak olarak ortaya çıktı. ve büyük miktarlarda atık üretti.

yarım yüzyıl boyunca bu atık, aberfan'ın hemen yukarısındaki merthyr dağı'nın eteklerindeki çöp yığınlarına atıldı. bu bölgenin temel jeolojisi yer altı kaynaklarıyla dolu kumtaşından oluşuyordu.

aberfan'ın yukarısındaki tepelerde yedi tane yağma ucu vardı (spoil tips) ulusal kömür kurulu'nun (ncb) prosedürlerine aykırı olarak, ihbar kısmen kaynakların çıktığı zemine dayanıyordu. üç hafta süren şiddetli yağmurun ardından tepe doygun hale geldi ve yaklaşık (110.000 m3) yağma tepenin kenarından köyün pantglas bölgesine kaydı. akıntı, sette gömülü olan iki su şebekesini tahrip etti ve ilave su, araziyi daha da doyurdu. çığ sesini duyanlar, sesin kendilerine alçaktan uçan bir jeti veya gök gürültüsünü hatırlattığını söyledi.


heyelan moy yolu üzerindeki pantglas ortaokulunu vurdu, yapının büyük kısmını yıktı ve sınıfları kalın çamur, çamur ve moloz yığınına gömdü. okulda 240 kişiden 109'u çocuk ve beş öğretmen vefat etti. öğrenciler öğle saatlerinde başlaması planlanan yarıyıl tatilinin önceki son gününe yeni gelmişlerdi. heyelan meydana geldiğinde öğretmenler yoklama almaya yeni başlamıştı. bitişikteki ortaokulda hasar meydana gelirken, civardaki yollarda bulunan 18 ev de yıkıldı. kaydıraktan gelen çamur ve su diğer evleri sular altında bırakarak birçok sakini tahliye etmeye zorladı. kayma durduktan sonra malzeme katılaşmaya başladı.

bazı personeller çocukları korumaya çalışırken vefat ettiler. okul yemek memuru nansi williams, vücudunu beş çocuğu korumak için kullandı ve hepsi hayatta kaldı; williams kurtarılamadı . müdür yardımcısı dai beynon, kendisini ve beş çocuğunu okula dökülen çamurdan korumak için karatahtayı kullanmaya çalıştı. o ve sınıfındaki 34 öğrencinin tamamı vefat etti . kısa süre sonra kurtarma personeli de geldi , ancak çok az çocuk çamurdan canlı olarak çıkarıldı.

bulunan 30 çocuğun ölüm nedenlerini belirlemek için 24 ekim'de adli tıp soruşturması başlatıldı. beş çocuk için ilk cenaze töreni ertesi gün gerçekleşti. 27 ekim'de aberfan'daki bryntaf mezarlığı'nda 81 çocuk ve bir kadın için toplu cenaze töreni düzenlendi. aberfan sakinleri felaketin ardından sağlık sorunları yaşadı.

hayatta kalanların çoğu "uyku güçlüğü, sinirlilik, arkadaş eksikliği, okula gitme isteksizliği ve enürezis" yaşadıklarını bildirdi. 

kaynak