12 Yaşında Kaçırılıp Günde 8 Kez Cinsel İlişkiye Zorlanan Talihsiz Seks Kölesi: Tulasa Thapa

1982'de, 12 yaşındayken kaçırılıp aylarca seks kölesi olarak istismar edilen, sonrasında seks köleliğiyle mücadele konusunda adeta bir sembol haline gelen Thapa'nın hikayesi.
12 Yaşında Kaçırılıp Günde 8 Kez Cinsel İlişkiye Zorlanan Talihsiz Seks Kölesi: Tulasa Thapa

tulasa thapa... 12 yaşında kathmandu'da evinin önündeyken kaçırılıp hindistan'ın bombay kentinde aylarca seks kölesi olarak istismar edilen, kendi ifadesine göre her gece ortalama sekiz kez cinsel ilişkiye zorlanan, on ay sonra kurtarılıp hindistan'da bir hastaneye götürüldüğünde tüberküloz menenjit, fekal inkontinans ve genital kondilom gibi fiziksel ve envai çeşit psikiyatrik rahatsızlığı olduğu anlaşılan, yaşadığı travmayı atlatabilmek için senelerce hastanelerde şifa arayan ve 25 yaşında hayatını kaybeden nepal vatandaşı kadın.

1970 senesinde doğan tulasa, 1982 senesinde başına gelen olaylardan sonra getirildiği hastanede kendisini muayene eden hekimler ishwar gilada ve biren mangani'nin kendisine gösterdiği yakınlık ve şefkatten oldukça etkilenmiş ve başından geçen olayları hindistan basınına taşımaya karar vermiştir. çocukluğu ve en nihayetinde hayatı, şerefsiz zorbalar yüzünden elinden alınan tulasa'nın bu açıklamalarıyla nepal ile hindistan arasında yetmişler ve seksenlerde süregelmiş seks kölesi ticareti de her iki ülkenin kolluk kuvvetlerinin de nihayet harekete geçmesiyle 1985 senesinde tamamen yasaklanmıştır. sadece tulasa'nın anlattıkları sebebiyle 28 kişi tutuklanıp yargılanmışsa da inanılması güç bir şekilde yalnızca 1 kişi suçlu bulunarak hapis cezasına çarptırılmıştır.

nepal ve hindistan arasında 1985 senesinde imzalanan anlaşmayla her türlü insan kaçakçılığı yasa dışı ilân edilmişse de ne yazık ki iki ülke arasındaki bu gayriahlakî ahval-î müşkül hâlen devam etmektedir. 2014 senesinde küresel kölelik endeksi tarafından yürütülmüş olan bir araştırmaya göre sadece hindistan'da yüzde 40 ilâ 45'i nepal, pakistan ve bangladeş gibi komşu ülkelerden çocuk yaşta getirilmiş 3 milyona yakın seks kölesi bulunmaktadır.

tulasa'nın seksenlerde anlattıkları bu iğrenç ticareti sarsmışsa da ne yazık ki yıkmaya muvaffak olamamıştır. tulasa ise intihar etmeye çalışıp bacağını kırması sebebiyle hastaneye kaldırıldıktan birkaç ay sonra, 1995 senesinin sonlarında hayatını kaybetmiştir. büyük kısmı kocaman acılarla geçmiş 25 senelik ömrünün son günlerini tamamen tekerlekli sandalyeye bağımlı ve konuşma yetisini kaybetmiş bir şekilde geçirdiği ifade edilmektedir. ölüm sebebi, tüberküloz menenjit olarak kayıtlara geçmiştir.