13 Yıl Suçsuz Yere Hapis Yatan Polis Memuru: David Camm

Haksız suçlamalarla 13 yıl hüküm giyen polis memuru David Camm'in hikayesi.
13 Yıl Suçsuz Yere Hapis Yatan Polis Memuru: David Camm

david camm, kentucky, louisville'in sakin bir banliyösü olan georgetown, ındiana'da yaşayan bir eyalet polisiydi. 1989 yılında kimberly renn ile evlendi ve bu evlilikten bradley ve jill isimli iki çocukları oldu. dışarıdan bakıldığında mutlu bir evliliğe, hoş bir aileye sahip olan david camm’in hayatı 28 eylül 2000'de tepetaklak oldu.


david camm, 28 eylül 2000'de saat 19:00 sularında bir kilise civarında basketbol oynamak için evden ayrıldı. aynı gecenin ilerleyen saatlerinde evine döndüğünde karısı kim ve iki küçük çocuğunun evlerinin garajında ölü olarak buldu. polisi aradıktan sonraysa gömleğinde kan lekeleri ve birden fazla kadınla yaşadığı evlilik dışı ilişki kendisini bu cinayet davasının baş şüphelisi haline getirdi. saat 21:30 civarında eski polis merkezini arayarak saldırıyı bildirmişti, ancak polis neden 911'i aramadığı konusunda şüpheye düşmüştü. karısı kim ve çocukların biri olan jill olay gecesi başlarından vurulmuştu. kim iç çamaşırı, ayakkabıları ve çorapları olmadan (burası önemli) aracın dışarısında bulunurken göğsünden vurulan bradley bedenin pozisyonuna bakılarak sanki saldırgandan kaçmaya çalışıyormuş gibi arka koltuğa yığılmıştı. camm, kızı bradley'i kontrol etmek için arabadan çıkarmış, fakat bunu yaparken de o anki şokla olay yerini kirletmişti. polis olay yerine geldiğinde camm'in gömleğindeki kan damlalarını fark etti ve bu yüzden üç gün sonra ölümlerden sorumlu tutularak tutuklandı.


ilk duruşma sırasında neredeyse bir düzine kadın camm'in evliyken kendileriyle ilişki yaşadığını ya da teklifte bulunduğunu ifade etti bu yüzden savcılar hem gömlekteki kan lekelerinin hem de camm’in sadakatsiz tavırlarının ailesini öldürmesi için bir sebep olabileceğini iddia etti. aynı grup, camm'in o gece bir basketbol maçına katılmadığını, eve gidip cinayetleri işlediğini ve daha sonra kimse fark etmeden kilise civarına geri döndüğünü öne sürdü. eyalet ayrıca camm'in kızı jill'i taciz ettiğini de iddia etti çünkü adli tıp, jill'in ölümünden önceki 24 saat içinde vajinal bölgede “künt yaralanma” olduğunu bildirdi, ancak bunun hangi sebepten ötürü meydana geldiğini kanıtlayamamıştı. yine olay yerinde kimliği bilinmeyen bir erkeğin dna örneğini içeren bir tişört bulunmuş ama savcılık camm'in ilk cinayet duruşmasına kadar bu dna'yı test etmeyi unutmuştu. diğer bir taraftan, camm'in o gece birlikte basketbol oynadığı arkadaşları, onu salondan çıkarken görmediklerini, gömleğinde kan lekesi olmadığını, tuhaf bir davranışını fark etmediklerini ifade etmesine rağmen, camm ailesini öldürmekten suçlu bulundu ve 195 yıl hapse mahkum edildi fakat olay bir şekilde temyize taşındı. 2002 yılında, eyalet yüksek mahkemesi, camm’e yapılan suçlamaların yeterli bir kanıta sahip olmamasını gerekçe göstererek mahkumiyeti düşürdü.

2005 yılında, ikinci duruşma esnasında, bölgede daha önce tespit edilen kazak üzerindeki dna analizi charles boney adında 11 kez hüküm giymiş bir suçluyla eşleşti. boney'nin ayak fetişi olduğu ve kadınlara saldırarak iç çamaşırı, ayakkabı gibi şeyleri çaldığı biliniyordu. kısa süre sonra, arabada da bir el izi bıraktığı ve suç mahallinde olduğu anlaşıldı, ancak bu sefer de camm ve boney suç ortağı olarak yargılandı çünkü boney ifadesinde eve silah satmak için geldiğini, camm’in ise bu silahla ailesini öldürdüğünü söyledi. savcılar bu sefer de anne kim’in, evladı jill’in başına gelen cinsel saldırı olayını öğrendiği için öldürüldüğünü iddia etti çünkü kim'in arkadaşları önceki haftalarda kendisinin üzgün olduğuna dair ifade verirken, savunma makamı kim'in kocasıyla arasının bozuk olduğunu bu yüzden kısa süre önce yatak odasını değiştirdiğini iddia etti. savcılık tarafından tutulan olay yeri inceleme uzmanları, camm'in gömleğindeki lekenin yüksek hızlı kan sıçramasından kaynaklandığını, bunun da ancak öldürüldüğü sırada maktule bir metre mesafede olmasından kaynaklanabileceğini ifade etti ama birçok uzman ise kanın jill öldükten sonra yanlışlıkla bulaşmış olabileceğini söylüyordu. jüri, jill'in babası tarafından taciz edildiğini iddia eden uzman bir adli çocuk doktorunun ifadesine ikna olarak camm'i suçlu buldu ve camm şartlı tahliye olmaksızın ömür boyu hapse mahkum edildi ancak bu sefer de ındiana yüksek mahkemesi 2009 yılında, savcılığın camm'in kızını taciz ettiğini iddia ederek jüriye önyargılı bir tutum dayattığını, bu olayı camm'e bağlayacak yeterli kanıt olmadığını söyleyerek mahkumiyet kararını tekrar bozdu ve üçüncü bir duruşma yapılmasına karar verildi.

üçüncü duruşmada savcılar, david camm'in cinayeti işleme nedeninin kim'in yakın zamanda aileye yaptırdığı hayat sigortası poliçeleri olduğunu iddia etti. charles boney ifade vermek üzere mahkemeye getirildiğinde, bu sefer çelişkili bir ifade vererek camm ile buluşup silah satmak için evine gittiğini söyledi. boney ayrıca panik halindeyken kim'in ayakkabılarına takılıp onları tavana koyduğunu ve çocukları kontrol etmek için arabanın içine doğru eğildiği için arabada el izinin kaldığını iddia etti. kurbanların hiçbirine dokunmadığını iddia etmesine rağmen daha sonra yapılan dna testlerinde maktul kim ve jill’in gömleğinde, iç çamaşırında, ayaklarında ve tırnaklarının altında kendisine ait dna izlerine rastlanıldı.

24 ekim 2013 tarihinde david camm tüm suçlamalardan suçsuz bulundu ve serbest bırakıldı. 13 yıl hapis yatmasından dolayı beraat ettikten sonra floyd county ve indiana eyaletine ‘’kötü niyetli yargılama ve haksız hapis cezası’’ nedeniyle dava açtı ve 4,6 milyon dolar tazminat almaya hak kazandı…

kaynak