1453'te İstanbul'u Vatanı Gibi Savunan Cenevizli Komutan: Giovanni Giustiniani

İstanbul'un Fethi sırasında Bizans savunmasındaki en kilit isim Giovanni Giustiniani'ydi.
1453'te İstanbul'u Vatanı Gibi Savunan Cenevizli Komutan: Giovanni Giustiniani

giovanni giustiniani longo, cenevizli bir denizcidir. 

1418 doğumlu giustiniani, kuşatmanın ilk haberleri geldiğinde parasını cebinden ödeyerek çoğunluğu kos adası’ndan yunan ve cenevizli 700 asker ile istanbul’un savunmasına gitmiştir. savunma sırasında da günümüze gelen her kaynakta, her hatıratta en kilit roldedir. kendisinin varlığı surlardaki morali yüksek tutmuş, liderlik kabiliyeti birbirinden normal şartlarda nefret eden venedikliler, cenevizliler ve yunanları birbirleriyle tartışmak yerine duvarları tamir etmeye kanalize etmiştir. 

son saldırıdan bir gece önce hararetli bir tartışma yaşadığı bizans imparatorluğu'nun son megadükü loukas notaras’a vatan haini ithamında bulunmuş ve “kılıcıyla paramparça etmekle” tehdit etmiştir. gerekçesi; notaras’ın, kendisinin kapının savunması için istediği ek topları sağlamamasıdır.

en nihayetinde giustiniani, fetih günü 29 mayıs 1453'te ölümcül bir şekilde yaralanır. bazı kaynaklar bir güllenin çok yakına isabet ettiğini söyler, bir başkası tatar yayı ile vurulduğunu yazar. ancak herkesin üzerinde uzlaştığı nokta; giustiniani, surlardan sedyeyle yenikapı’ya doğru götürüldüğünde paniğin artık geri döndürülemez bir şekilde yayıldığı, korkunun esiri olan herkesin kaçmaya başladığıdır... imparator konstantin'in olay yerindeki varlığı bile savunmanın en değerli birliği olan 700 cenevizlinin yerlerini terk etmesini gölgeleyemez. nitekim, osmanlı ordusunda bu adamı yaralayan okçu ya da topçu her kimse, onun adını ulubatlı hasan’dan daha az biliyor olmamız bir anlamda kendisine haksızlıktır sanki.

giustiniani, aldığı yaralar sonucunda imparator’un tüm yalvarmalarına rağmen şehri gemilerle terk etmiş, ancak iki gün sonra kos adası’nda bu yaralardan ötürü ölmüştür.

netflix'in 2020 yapımı belgesel dizisi rise of empires: ottoman'da giovanni giustiniani'yi birkan sokullu canlandırmıştır.

Beklentileri Karşılayan Belgesel Dizi Rise of Empires: Ottoman'ın İncelemesi

Çayınızı Kahvenizi Alın Gelin: Eğlenceli ve Ferah Bir Anlatımla İstanbul Fethinin Büyük Hikayesi