1874'te Londra'da Yüzlerce Kişinin Ölümüne Neden Olan Çeşme: Aldgate

1800'lü yılların sonlarında Londra'nın tarihi Aldgate bölgesinde bulunan Aldgate Çeşmesi, beklenmedik bir şekilde büyük bir halk sağlığı krizine yol açtı.
1874'te Londra'da Yüzlerce Kişinin Ölümüne Neden Olan Çeşme: Aldgate

londra'da, aldgate high sokağı ile fenchurch ve leadenhall sokaklarının kesişiminde tarihi bir çeşme bulunmaktadır. bu çeşme doğu yakası'nın başlangıcı olarak kabul edilir ve üstündeki kurt başıyla ünlüdür. bir simge çeşme aynı zamanda essex ve middlesex'e olan mesafeleri ölçmek için de kullanılırdı.

1500'lerde yapılan bu çeşmenin biraz ilerisinde ise 12.yy'dan kalan bir su kuyusu vardır. ilk zamanlar halk suyun tadını seviyor ve yararlı buluyorlardı ama bilmiyorlardı ki bu tat sudaki kalsiyum yüzündendi ve bunun nedeni de ölülerdi!


1800'lerde londra'da yeni mezarlıklar yapılıyordu çünkü nüfus çok artmıştı. kuyuya, hampstead'den kıvrılarak gelen yeraltı nehri bu mezarlıklardan sızan kimyasallarla her geçen gün daha fazla zehirleniyordu. 

1874'te yüzlerce insan sudan zehilendi ve öldü! incelemeler sonucu suda ortalamanın 5 katı zehirli madde çıktı ama çevre halkı buna inanmayıp suyu kullanmaya devam edince onlarcası daha öldü. sonrasında kuyuya gelen su şebeke suyuyuyla değiştirildi. 1879'ta faaliyeti durdurulan ve şimdiki yerine koyulan çeşmenin üstüne bir sokak lambası yerleştirildi.