1942'de Nazi Subaylarının Tehditleri Altında Oynanıp Tarihe Geçen Ölüm Maçı

9 Ağustos 1942 tarihinde dünya futbol tarihinin en ilginç maçlarından biri yaşandı Ukrayna'da.
1942'de Nazi Subaylarının Tehditleri Altında Oynanıp Tarihe Geçen Ölüm Maçı

ukrayna’da 1941 futbol sezonu, alman işgali yüzünden yarıda kaldı. ülkenin en ünlü takımı olan dinamo kiev’in oyuncularından bir kısmı cepheye savaşmaya gitti. diğerleri de şehirdeki yer altı partizan güçlerine katıldı. bunlardan yakalananlar darnitsa kampına gönderildi. yakalananların bir kısmı öldürüldü, bir kısmı toplama kamplarına gönderildi, bir kısmı ise kiev’de serbest bırakıldı. işte bu serbest kalanlar, 1942 haziranında fc start’ı kurdular. 11 oyuncunun 8’i dinamo kiev, 3’ü de lokomotiv kiev oyuncusuydu. fc start, şehirdeki işgal birlikleriyle maçlar yapıyordu. rakipleri genelde romanya, macaristan ve alman güçlerinin çıkardıkları takımlar oluyordu. start bu maçları 9-1, 11-0, 6-0 gibi çok farklı skorlarla kazanıyordu.

6 ağustos’ta start, nazi askerlerinden oluşan flahelf takımıyla yaptığı maçı 5-1 kazandı. nazi askerleri, start’ın bu galibiyetlerinin mihver devletleri güçlerinin moralini bozmasından ve şehirde bir direnişe yol açmasından endişelenip rövanş istediler. maç 3 gün sonra, 9 ağustos’ta oynandı. diğer maçların aksine, maçta çok yoğun nazi askeri tedbirleri alınmıştı. maçı nazi subayları da seyrediyordu ve hakem de bir nazi subayıydı. maçtan önce hakem, start’ın soyunma odasına girdi ve seremonide nazi selamı vermelerini emretti. start’ın oyuncularının bu selamı vermemesi nasıl bir maç olacağının habercisiydi.


escape to victory filmini seyredenler bilirler; filmde hakem, almanların futbol kurallarına sığmayan aşırı faullü oyununa göz yumuyordu. kafalar yarılıyor, formalar yırtılıyor, almanlar arkadan çift dalıyor, start oyuncuları yerden kalkamıyor, hakem maçı bırakın faul çalmak, tedavi için bile durdurmuyordu. 9 ağustos 1942’de, aynen böyle oldu. fakat devre arasına start 3-1 önde girmeyi başardı.

devre arasında soyunma odasına gelen bir nazi subayı, start oyuncularına şunları söyledi:

“almanlar olarak yeteneklerinizden çok etkilendik. fakat bu maçı kazanmayı düşünmemeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. eğer bir galibiyet alırsanız, sonuçlarına katlanmalısınız.”

2.yarı iki takım da 2'şer gol attı ve skor 5-3'e geldi. maçın bitimine birkaç dakika kala kiev'li defans oyuncusu klimenko topu aldı, 4 alman oyuncusunu çalımladı, kaleciyi de geçtikten sonra kale çizgisinin önüne kadar geldi. topu kaleye itmek yerine geri döndü ve orta sahaya doğru vurdu. hakem de bu pozisyonla birlikte 90 dakikanın tamamlanmasını beklemeden maçı bitirdi.

maçtan 9 gün sonra fc start'ın sekiz futbolcusu tutuklandı. bir futbolcu nazilerin yaptığı işkence esnasında kalp krizi geçirerek, bir futbolcu bir almanı dövdüğü iddiasıyla tutuklanırken kaçmaya çalışırken vurularak, üç futbolcu ise toplama kampında gerçekleştirilen toplu infazlar esnasında öldürüldü. kadrodaki beş futbolcu ise savaş sonunda hayatta kaldı.

bu maç, ölüm maçı (the death match) olarak tarihe geçti.

kaynak, kaynak 2