1958 Yılında Erzurum'da Verilen Yapay Zeka Konferansı

Cahit Arf'ın 1958 yılında Erzurum'da ''Makine düşünebilir mi ve nasıl düşünebilir?''adlı bir konferans verdiğini biliyor muydunuz?
1958 Yılında Erzurum'da Verilen Yapay Zeka Konferansı

1958 yılında cahit arf, erzurum'da hayli erken tarihli bir yapay zeka konferansı vermiş.

haber: next4biz.com

orijinal doküman: mbkaya.com

bu makalede/konferansta cahit arf, makinelerin düşünüp düşünemeyeceği sorusunu tartışıyor. makinelerin yalnızca düşünceyi taklit edebileceklerini, ancak gerçekte kendileri için düşünemeyeceklerini savunuyor. bu argümanını, makinelerin insan beyni ile aynı türden bir iç yapıya sahip olmadığına işaret ederek desteklemektedir. insan beyni öğrenebilen ve uyum sağlayabilen karmaşık bir sistemken, makineler sadece bir dizi talimatı takip etmek üzere programlanmıştır.

arf ayrıca makinelerin insanlarla aynı türden bir bilince sahip olamayacağını savunmaktadır. bilinç, tanımlanması zor olan öznel bir deneyimdir, ancak düşünce için gereklidir. makineler insanlarla aynı tür öznel deneyime sahip değildir, bu nedenle gerçekten düşünemezler.

arf'ın makalesi zihin felsefesi alanında bir klasiktir. düşüncenin ve bilincin doğası hakkında önemli sorular ortaya koyan, düşünceli ve iyi savunulmuş bir makaledir.

işte makaleden bazı önemli noktalar:

* makineler düşünceyi taklit edebilir, ancak kendileri için düşünemezler.

* insan beyni öğrenebilen ve adapte olabilen karmaşık bir sistemdir, makineler ise basitçe bir dizi talimatı takip etmek üzere programlanmıştır.

* bilinç, düşünce için gerekli olan öznel bir deneyimdir ve makineler insanlarla aynı tür öznel deneyime sahip değildir.

arf'ın makalesi, düşünce ve bilincin doğası hakkındaki tartışmalara değerli bir katkıdır. makine zekası olasılığı hakkında önemli soruları gündeme getiren düşündürücü bir makaledir.