1961'de İstanbul Boğazı'nı Yürüyerek Geçen Adam: Atilla Hülagü

1961 yılının Ağustos ayında İstanbul Boğazı'nı yürüyerek geçen deniz yüzbaşısı Atilla Hülagü'nün hikayesi.
1961'de İstanbul Boğazı'nı Yürüyerek Geçen Adam: Atilla Hülagü

türk ordusunda bir asker olan atilla hülagü, her daim yenlikçi fikirleri olan, bu fikirleriyle çığır açacak atılımlar yapmayı hedefleyen bir askerdi. kendisinden yüzlerce yıl önce yaşayan leonardo da vinci'nin su üzerinde yürüyen insan çizimlerinin bir benzerini, suda yürümeyi sağlayacak ayakkabıları tasarladı.


atilla hülagü, eşiyle birlikte 2 yıl boyunca boğazı yürüyerek geçme fikri konusunda titizlikte çalıştı. öyle sadece suyun yüzeyinde durabilecek iki parça yeterli değildi, fizik kanunlarına sırtını yaslaması gerekiyordu. bu yüzden de üç fizik kanununu göz önüne alarak bir taslak ortaya çıkardı. ortaya çıkan projede ihtiyaçları sadece şunlardı: 90 metrekare teneke, 50 gram lehim, iki el içi boyutunda bez parçası, 3 metre lastik, 1 metrekare alüminyum plaka.


bu işi kotarabileceği bir esnafa gider ve istediği ayakkabıyı tarif eder. ayakkabı istediği gibi olur, 150 santimetre uzunluğunda ufak çaplı bir su ayakkabısıdır bu. bu ayakkabıda alüminyum plakaların alameti ise yürüyüşü kolaylaştıracak bir mekanizma oluşturmalarıyla ilgili. padıl olarak adlandırılan plakalar ayak suya basınca açılıyor, kaldırınca kapanıyor.


ayakkabısı artık hazır olan hülagü, beylerbeyi'nde astsubay hazırlama okulu'nun havuzunda pratik yapmaya başlar. ayakkabı ve pratik yapma sonrası iş en uygun rota seçimine gelir. boğazın en dar noktası olan anadolu-rumeli hisarı arasını belirler ve ilk denemesinde şiddetli akım yüzünden başarısız olur.


pes etmeyen atilla hülagü, 1961 yılının ağustos ayında tanıkların önünde bu sefer doğru akıntıyı hesaplayarak yola çıkar ve 4 bin 452 adım ve 56 dakika sonra küçüksu'ya ulaşır. atilla hülagü boğaz'ı geçtikten sonra hedefini cebelitarık boğazı olarak belirler fakat ömrü bunu gerçekleştirmeye yetmez. 1982 yılında aramızdan ayrılır.