1962'den Beri Sönmeyen Bir Yangın Nedeniyle Hayalete Dönen Kasaba: Centralia

ABD'nin Pensilvanya eyaletinde yer alan, bir kömür madeni kasabası olan Centralia'da 1962'de çıkan bir yangın hala söndürülemedi.
1962'den Beri Sönmeyen Bir Yangın Nedeniyle Hayalete Dönen Kasaba: Centralia

amerikada eski bir kömür madeni kasabası olan centralia yaklaşık 60 yıldır yanıyormuş.

1962'de belediye meclisi, yer altı maden kuyularına bağlı olduğundan habersiz bir çöplük yakmaya karar vermiş. bu, yanmaya devam eden bir kömür damarını ateşlemiş. yangını söndürmek için 7 milyon dolar harcadıktan sonra pennsylvania 1990'larda pes etmiş.


yangın nedeniyle toprak altında oluşan tehlikeli gazların ve yeraltı boşluklarının yerleşim alanına sızması sonucu halkın sağlığı ve güvenliği tehlikeye girmiş. bunun üzerine yetkililer, kasabanın sakinlerine güvenlikleri için tahliye edilmeleri gerektiğini söylüyor ve 1980'lerde yerleşim alanının büyük bir kısmı boşaltılıp binalar yıkılıyor

tüm bu tehlikelere rağmen, yaklaşık beş kişi hala orada yaşıyor deniyor. kasabanın altındaki kömür kaynakları ile yangın 250 yıl daha sürebilirmiş.


okuduğum metinde belki bir yazım hatası olduğunu düşündüm, beş yüz ya da beş bin demesi gerekiyordu belki diye. ama hayır, aslında 5 civarında yazıyordu. üşenmeyip baktım. evet, nüfus 4 kişi. 2022 sayımı.