1969'da İstanbul'a Demirleyen ABD Askerlerinin Sürpriz Sonla Biten Karaköy Genelevi Macerası

İzledikleri siyasi politikalar sebebiyle 1960'lı yıllarda ülkemizde ABD karşıtı bir tavır oluşmuştu. İşte tam da bu dönemlerde meşhur 6. Filo'da görevli Amerikan askerleri, İstanbul'a demir atmışlardı. Sonrasını Sözlük yazarı ''itaatsiz''den dinliyoruz.
1969'da İstanbul'a Demirleyen ABD Askerlerinin Sürpriz Sonla Biten Karaköy Genelevi Macerası
6. Filo Eylemleri


yazar suat parlar anlatmıştı ya da onun bir kitabında okumuştum.

tarih şubat 1969. abd'nin akdeniz'deki eli ayağı altıncı filo istanbul'a gelmiştir. 68 hayaletinin istanbul'da da dolaştığı devirler. altıncı filo askerleri günlerdir denizde dolanmaktan manyaklaşmış olsa gerek, istanbul'a demir atmaya karar vermişlerdir. askerlerin ilk adresi olarak da karaköy genelevi belirlenmiştir.


istanbul valisi, emniyeti, belediyesi, mülkî erkanı ve sair idareci takımı, günler önceden hazırlıklara başlamış, liman ve genelev boyanmıştır. istanbul'un yöneticilerinden biri bir adım daha atmış ve "amerikan askerlerini buradan hoş hatıralarla yollayacağız inşallah" demiş ve geneleve çekidüzen vermiştir. nihayet askerler karaya ayak basınca protestolar artmış ve hatta bazı amerikan askerleri denize atılmıştır. bu olaylar öncesinde sol gruplar genelevde çalışan kadınları askerlerin gelişini protesto etmeye çağırmışlardır..


çağrı karşılığını bulur. amerikan askerleri, istanbul yöneticilerinin elleriyle boyattığı, gül suyuyla yıkattığı geneleve dayandıklarında çalışan kadınlar kapılarını açmazlar ve greve gittiklerini söylerler.

---/---

şimdi metin üzerinde çalışmalar ve okuduğumuzu anladık mı

1- genelev neresi?
2- pezevenk kime denir?
3- yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri orospudur?