1977'de New York'ta Yağma, Kundaklama ve Tecavüzlere Neden Olan Elektrik Kesintisi

13 Temmuz 1977 günü New York, tam 25 saat süren uzun bir elektrik kesintisi yaşadı.
1977'de New York'ta Yağma, Kundaklama ve Tecavüzlere Neden Olan Elektrik Kesintisi

13 temmuz 1977 akşamı, new york üzerinde etkili olan yağmur ve rüzgarlar yoğun bir elektrik fırtınasına neden oldu. eyaletin üzerinden güneydoğuya ilerleyen kara bulutlar saat 20:40 civarında çok şiddetli bir yıldırım düşmesine vesile oldu.

bir bir sönen sokak ışıklarını; kapanan televizyonlar, kararan gökdelenler ve nihayetinde tamamıyla karanlığa gömülmüş bir şehir silüeti seyretti. kesinti, halkta anında bir paniğe neden oldu. izlediğim videolarda tanıklar "elektrik kesintisinin ardından önce karanlık, yaklaşık 1 dakika sonra ise şehirde yankılanan bir çığlık seli geldi" diye anlatıyor. zincirleme reaksiyon ile yayılan panik öncelikle çığlıklara ardından ise özellikle fakir bölgelerde yağma, tecavüz, kundaklama ve cinayetlere dönüşmüş.

evet, doğru okuyoruz; 1977 de new york sokaklarında yağma, tecavüz ve kundaklama. 25 saat süren elektrik kesintisi, şehri bir gecede bir kaosa gömmüş. öyle ki tecavüzler sonucu, hadiseden 9 ay sonra bebek doğumları pik yapmış.

amerikan toplumundaki "felaketlere hazırlık" topluluk fenomenlerini biliyoruz. nüfusun, özellikle kırsal ve "county" olarak tabir ettiğimiz merkezlere uzak ilçelerde yaşayan kısmının ciddi bir çoğunluğunda felaketlere ve "dünyanın sonu" gibi katastrofik şeylere hazırlanma güdüsü çok yüksek. eskiden beri varolan "kovboy kültürü" olarak takma isim koyduğumuz kişisel alan, özel mülkiyet, kişisel silahlanma düşkünlüğü gibi olguların bu derece yüksek olmasının simülatörlerinden birisi de bu toplumsal fenomendir.

o günden bazı görüntüler