1990'lar Japon Bağımsız Sinemasından Az Bilinen 10 Harika Film

Japon sinemasının en iyi filmleri nelerdir? Yakın tarihli bazı Japon filmlerini biliyor olabilirsiniz ama biraz eskiye gidince de harika filmler bulmak mümkün.
1990'lar Japon Bağımsız Sinemasından Az Bilinen 10 Harika Film

1) ohikkoshi (1993) - (shinji sômai)

altıncı sınıfa giden renko, ebeveynleri boşanma kararı aldığında ilk başta pek üzülmez. ancak bu boşanmanın pratikteki sonuçlarıyla yüzleşmeye başladığında kendini oldukça büyük bir ruhsal mücadelenin ortasında bulur. artık bir yandan olgunluğa geçiş sürecini kendi başına yürütmeli ve diğer yandan çocukluğunun alevler içinde yanmasını izlerken, korlardan yeni bir benlik yaratmanın yollarını bulmalıdır.

2) ai o kou hito (1998) - (hideyuki hirayama)

yıllar önce çok sevdiği annesi tarafından hem zihinsel hem de fiziksel istismara uğrayan ve bu sebeple travmatik bir çocukluk geçiren terue, vefat eden babasının kayıp küllerini bulmak için kızıyla birlikte japonya'dan tayvan'a geri döndüğünde geçmişiyle yeniden yüzleşir ve hayatı boyunca ondan saklanmış bazı sırları keşfeder.

3) kizzu ritân (1996) - (takeshi kitano)

çevrelerindeki hemen hemen herkese zorbalık yapan shinji ve masaru'nun yolları liseden sonra ayrılır ve zaman içerisinde shinji başarılı bir boksör olurken, masaru kendine mafya dünyasında yer bulur. ancak shinji'nin benimsediği sağlıksız yaşam tarzı boks kariyerini erken noktalamasına ve masaru'nun patronuna karşı olan küstahlığı da onun mafyadan atılmasına sebep olunca iki kafadar yıllar sonra yeniden bir araya gelir. okul bahçesinde birlikte bisiklet sürerlerken shinji bunun hayatlarının sonu olup olmadığını merak eder, ancak masaru ona 'bunun sadece başlangıç' olduğunu garanti eder.

4) ano natsu, ichiban shizukana umi (1991) - (takeshi kitano)

doğuştan sağır-dilsiz olan shigeru, yarı zamanlı olarak çöp toplama işinde çalışmaktadır. günlerden bir gün, çöp yığını içinde kırık bir sörf tahtası bulunca daha önce hiç yürümediği sörfçülük yolunda bir adım atma isteği duyar. kendisi gibi sağır-dilsiz olan kız arladaşı takako sahilde oturup onu izlerken, o da dalgalarla mücadele eder ancak doğal olarak ilk denemelerinde pek başarılı olamaz. insanlar shigeru'yla dalga geçerken, onlara aldırış etmeyen shigeru ile takako her gün sahile gitmeyi sürdürür. shigeru'nun kararlılığından etkilenen bir sörf dükkanı sahibi shigeru'ya bir sörf giysisi ve sörf yarışmasına katılım formu verir.

5) maboroshi no hikari (1995) - (hirokazu koreeda)

kocası hiçbir sebep olmaksızın intihar edince, genç kadın kendini soru işaretleriyle dolu bir dünyada bulur ve suçluluk psikolojisi içinde yıllarca kavrulur. sonrasında yeniden evlenir ve osaka'dan ayrılıp küçük bir balıkçı kasabasına taşınır. ancak uyum sağlamaya çalıştığı bu yeni dünyada bir yandan yeni anlamlar ararken diğer yandan eski eşinin intiharını bir türlü aklından çıkaramaz. aile dramalarının usta ismi koreeda'nın dünyadaki tüm sinemaseverleri, "yoksa yeni bir efsane mi doğuyor?" diye heyecanlandırdığı ilk uzun metrajlı filmi.

6) unagi (1997) - (shôhei imamura)

beyaz yakalı işçi yamashita, işten eve erken döndüğü bir akşam, kendisini aldatırken yakaladığı karısını gözünü kırpmadan öldürür. sekiz yıllık mahkumiyetinin ardından tahliye olunca hayata sıfırdan başlamak ister ve küçük bir köyde berber dükkanı açar. ancak hapishanede kendisine arkadaşlık eden bir yılan balığı dışında kimseyle konuşmaz. günlerden bir gün intihara teşebbüs eden keiko isimli bir kadını çalılıkların arasında baygın halde yatarken bulur ve bu kadın ona nedense eski karısını hatırlatır. sonrasında kadına yardımcı olmak için dükkanında çalışmasına izin verir ancak kadının ona karşı beslediği romantik hislere karşılık vermemekte kararlıdır.

7) moe no suzaku (1997) - (naomi kawase)

tahara kozo, annesi sachiko, eşi yasuyo, yeğeni eisuke ve küçük kızı michiru ile birlikte nara'daki nishiyoshino isimli uzak bir japon köyünde yaşamaktadır. ekonomik durgunluk, kentleşme dalgası ve başarısız kalkınma planları aile içinde bazı trajedilere neden olur.

8) haru (1996) - (yoshimitsu morita)

tokyolu genç bir iş adamı, internetteki bir film forumunda tanıştığı ve erkek olduğunu zannettiği 'hoshi' takma isimli biriyle birkaç gündür e-posta üzerinden sohbet ederken hoshi'nin aslında forumdaki erkek üyelerin boğucu ilgisinden kaçmak için kendini erkek olarak tanıtan bir kadın olduğu ortaya çıkınca ikili arasındaki sohbet derinleşir ve aralarında özel bir bağ oluşmaya başlar.

9) natsu no niwa (1994) - (shinji sômai)

keyifli ve dokunaklı bir büyüme hikayesi. üç küçük çocuk, aşırı bakımsız bir bahçeyle çevrili evinde yalnız yaşayan yaşlı bir adama hem yoğun bir ilgi hem de onun hayatına dair büyük bir merak duymaya başlar. çocuklar, en nihayetinde bu münzevi adamla bir bağ kurar ve onun hem hayatındaki hem de bahçesindeki yabani otları temizleyip bahçesini ve hayatını yeniden düzenlemeye başlar.

10) sangatsu no raion (1991) - (hitoshi yazaki)

film, iki küçük çocuğun (biri erkek biri kız) bazı polaroid fotoğraflarıyla açılır. ekranda bilgi verme amaçlı belirlen yazılar bize bu çocukların abi-kardeş olduğunu ve kızın abisine hayranlık duyduğunu, hatta günün birinde onun sevgilisi olmayı umduğunu, aradan yıllar geçtikten sonra abinin hafızasını kaybettiğini ve kızın da abisi hafızasını geri kazanana kadar ona kendisini onun sevgilisi olarak tanıtmaya karar verdiğini söyler.