1993'te Emekli Orgeneral Çevik Bir'in Emriyle Gerçekleşen Somali Olayları

Özellikle 90'lı yıllarda gerek Türkiye'de gerekse ülke dışında birçok önemli görev üstlenen emekli orgeneral Çevik Bir, Somali'de yer aldığı bir görev esnasında almış olduğu bir kararla hatırlanıyor.
1993'te Emekli Orgeneral Çevik Bir'in Emriyle Gerçekleşen Somali Olayları

12 temmuz 1993 günü, somali'nin en önemli aşiretinin ileri gelenleri, saygın büyükler, din adamları ve akil adamlar bir araya gelerek bir toplantı, bir nevi meclis oturumu düzenlediler. bu toplantının yapıldığı eve tam 16 adet tow tanksavar füzesi ve yüzlerce makinalı top mermisi sıkıldı amerikan saldırı helikopterleri tarafından. saldırıda halk tarafından saygı duyulan, değer verilen çok sayıda isim, akil adam hayatını kaybetti. bu saldırıdan sonra somali halkının abd askerlerine ve bm güçlerine bakışı değişti, yoğun bir infial yaşandı (mesela bu infial sonucu olayı görüntülemek isteyen 4 adet gazeteci de linç edilmiştir).

bu olaydan bir süre sonra gothic serpent operasyonu sırasında 2 abd helikopteri düşürüldü, tüm mogadişu halkı abd askerlerine saldırdı, ölen abd asker ve pilotların cesetlerine inanılmaz eziyetler yapıldı. tüm halk, silahlı olsun olmasın, kontrolden çıkmış gibiydi. başta 12 temmuz saldırısı olmak üzere abd ve bm askerlerinin pervasız, acımasız uygulamalarından bıkmışlardı çünkü. (bkz: black hawk down)


işte her şeyin tepetaklak ters gitmesine, somali'nin kaybedilmesine, somali'nin bir failed state haline gelmesine yol açan gelişmeleri hazırlayan etkenlerden en önemlisi olan o acımasız 12 temmuz saldırısını planlayan ve uygulamaya koyan isimdir çevik bir (yardımcısı general thomas montgomery ile birlikte)


mark bowden'in, filme esas alınmış olan black hawk down isimli kitabında, abd'nin bm özel elçisi amiral howe'ün bir ve montgomery'nin acımasız saldırı planına karşı nasıl direndiği ama bir'in planının nasıl uygulamaya konduğu ve sonuçları detaylı şekilde anlatılıyor.

İt Dalaşı Yüzünden 22 Yıldır Ege Denizi'nde Yatmakta Olan Pilot Yüzbaşı: Nail Erdoğan