1993'te Şüpheli Bir Kaza Sonucu Yaşamını Yitiren Jandarma Genel Komutanı: Eşref Bitlis

17 Şubat 1993 tarihinde içinde bulunduğu Beechcraft B200 King Air tipi uçağın henüz aydınlanamayan nedenlerle düşmesi sonucu hayatını kaybeden Jandarma Genel Komutanı Eşref Bitlis'e dair bilinmesi gerekenler.
1993'te Şüpheli Bir Kaza Sonucu Yaşamını Yitiren Jandarma Genel Komutanı: Eşref Bitlis


Kimdir?

1933’de malatya’da doğdu. 1966 kara harp akademisi, 1969’da silahlı kuvvetler akademisi’ni tamamladı. 1973’de alman harp akademisi’nden mezun olan bitlis, 1978’de tuğgeneral, 1982’de tümgeneral, 1986’da korgeneral ve 1990’da orgeneral rütbelerini kazandı.

abd’nin türkiye’de konuşlandırdığı çekiç güç kuvvetlerinin kuzey irak’ta oluşturulmak istenen kürt devleti’ne hizmet ettiğini, abd’nin pkk’ya doğrudan destek verdiğini savunan komutan bu nedenle büyükelçisi aracılığıyla abd tarafından defalarca hükümete şikayet edildi, helikopteri abd uçaklarınca taciz edilerek inişe zorlandı.

17 şubat 1993’de ankara’nın göbeğinde şaibeli biçimde uçağı düşen bitlis şehit edildiğinde jandarma genel komutanlığı görevindeydi.

kazanın, iddia edildiği gibi buzlanma nedeniyle olmadığı ve aslında kaza değil sabotaj olduğu öne çıkan bir iddiadır. ömrünü ve mesaisini türkiye’nin bağımsızlığına ve güvenliğine vakfetmiş komutanın, abd hükümetinin direktifi doğrultusunda abd büyükelçiliği, çekiç güç’teki cia yöneticileri ve onların emrindeki özel bir birim tarafından şehit edildiği iddiası da çeşitli kişilerce savunulmakta.

kaynak: eşref bitlis suikasti, adnan akfırat, kaynak yayınları


Ölüm sebebiyle ilişkilendirilen düşünce ve icraatları

eşref bitlis, turgut özal'ın türk-kürt çatışmasını çözmek adına barış yönünde yaptığı çalışmalara destek vermiştir. öldürülmeden bir hafta önce suriye, iran ve ırak'ın dış işleri bakanlarıyla özal'ın barış planlarıyla ilgili görüşmüştür. uğur mumcu'nun da öldürüldüğü konuyu araştırıyordu. 100,000 adet tüfeğin türkiye'den kürt silahlı birliklerine ulaştırılması.

zamanında hürriyet'e röpartaj veren bir orgenerale göre, abd savunma işbirliği ofisi komutanı, eşref bitlis'in huzuru temin harekatı'nın yasal olmayan faaliyetleriyle ilgili bilgi toplaması üzerine türkiye'deki yüksek mercilere şikayet etmişti. bu harekatın bazı diğer askerlerinin de eşref bitlis'i washington'a şikayet ettiği belirtiliyor.

eşref bitlis'in amerikan projelerine karşı çıktığı, hatta iddialara göre de insani yardım örgütü adı altında bölgede aktif rol alan cia ajanlarını reddettiği biliniyor. röportajı veren generalin dediğine göre, eşref bitlis sözde yiyecek yardımı kasaları olarak belirtilen lakin celal talabani ve mesud barzani'ye gönderilmek üzere olan cephanelikleri de ortaya çıkarmış.

başka bir kaynağa göre, huzuru temin harekatı helikopterlerinin pkk'ya malzeme dağıttığını resmeden fotoğrafların 10 aralık 1992'de jitem elemanları tarafından çekilip eşref bitlis'e ulaştırıldığından bahsediliyor. bu tür faaliyetler, eşref bitlis'i abd'nin türkiye'yi de kapsayan bir kürt devleti kurma niyetinde olduğu sonucuna götürmüştü.

eşref bitlis pkk ile olan savaşın, pkk'ya giden yardımların kesilmesi ile çözüleceğini ileri sürüyordu. bu amaçla da komşu ülkelerle iletişime geçilmesini önermişti.

Ölümüne dair bir başka iddia

eşref bitlis, gerçekliğinden şahsen emin olduğum iddiaya göre zamanında bulaştığı kirli işleri öğrenmesi üzerine yanından uzaklaştırmış olduğu binbaşı cem ersever'e, aklanması vaadiyle öldürtülmüş komutandır. sonrasında cem ersever'e (alt taşeron) siparişi veren ekip (taşeron) sözünde durmamış, cem ersever ortalıkta konuşmaya başlayınca mevkiidaşları (başka alt taşeronlar) tarafından, suikast talimatı veren ekipçe infaz ettirmişlerdir. bu taşeron silsilesinin işvereni abd, planlayıcısı ise cia' dir. plan çekiç güç karargahında, ileride tansu çiller başbakan yapıldıktan sonra abd adana konsolosu olacak olan elizabeth shelton'un da katılımıyla yapılmış. ersever cinayeti tetikçisi ise abdullah çatlı imiş.

ben artık turgut özal'ın eceliyle öldüğüne inanmıyorum.

24 ocak 1993 uğur mumcu
17 şubat 1993 eşref bitlis
17 nisan 1993 turgut özal

...ve bunun gibi bir çoğu, azıcık dahi engel olarak görüldüklerinde yok edildiler. engel olunan şey abd' nin kürt politikası idi ve abd her türlü engeli bir şekilde aşarak kuzey ırak'ta abd maşası bir kürt devleti kurulması sürecinde artık son düzlükte...

eşref bitlis' in yakın ekibinden olduğu söylenen jandarma tuğgeneral bahtiyar aydın 22 ekim 1993' te - pkk tarafından kanasla uzun mesafeden,

jandarma albay kazım çillioğlu 3 şubat 1994'te (intihar),

jandarma albay rıdvan özden 15 eylül 1995' te - pkk ile çatışma (kitapta bu tarih verilmişse de diğer kaynaklarda 14 ağustos 1995 olarak belirtilmekte) sonucu

öldürülmüşler ve bu ölümlerin de açıklamaların aksine abd-derin devlet kaynaklı olduğu iddia edilmektedir.

not: yanlış anlamaya sebep olmamak açısından: turgut özal, eşref bitlis'in kendisine verdiği çekiç güce ilişkin raporları abd'ye bizzat ispiyonlayan kişidir, belki de bu suikast sürecini hızlandırmıştır bilerek veya bilmeyerek. ancak turgut özal da başka bir sebepten, belki de sırf tansu çiller başbakan olsun diye öldürülmüştür.

bir yıl sonra, gelişmeler nedeniyle ekleme: turgut özal' ın eceliyle ölmediğini ailesi dışından birisi ilk defa dillendirmiştir. aynı kişi, eşref bitlis, uğur mumcu ve turgut özal' ın aynı sebeple öldürüldüklerini bana mantıklı gelen bir şekilde ifade etmiştir. bu komplo teorimin mantıklı ve gerçekçi olmasına sevinemeyeceğim zira bunu gerçekliği türkiye'nin ne durumda olduğunun tespitidir. türkiye'yi kim yönetiyor?

kaynak: adnan akfırat, eşref bitlis suikasti, kaynak yayınları, 1997

Subay olan bir Sözlük yazarının Eşref Bitlis ile yaşadığı anı

1991 yılının mayıs ayının son günlerinde temel cingöz paşa suikaste uğramış. ortalık yangın yeri. aynı lojmanda biz de oturuyoruz. temel paşa çok sevilen bir figür olduğundan kimsenin ağzını bıçak açmıyor. herkes yere bakıyor. subay astsubay hanımları feryat figan ağlıyor. bense bir oraya bir buraya gidiyorum. lojman bahçesine indiğimde kapıda izbandut gibi astsubayların koruduğu bir siyah zırhlı mercedes park etmiş buluyorum. temel paşa'nın içindeyken vurulduğu siyah renault 21 concorde makam arabasından daha afilli duruyor. hiç öyle bir araba görmediğimden önüne arkasına her tarafına bakıyorum. önünde 4 altın yıldızı var. etrafta görüntü almaya çalışan gazeteciler var ve birden hareketleniyorlar ben ise duruma ayılamıyorum. arkamı döndüğümde birden kendisini görüyorum.

90'lı yılların yazlık harici üniformasıyla arabasına binmeye doğru geliyor. ama arabasıyla arasında da ben varım. duruyor. omuzlarına bakıyorum, hiç o kadar yıldızı bir arada görmemişim. orgeneral bu adam. eşref bitlis. etrafı albaylarla dolu. temel paşa'nın ailesini taziye ziyaretinden dönüyor. yıldızlarını sayarken kendisi arabasına binmeden bana bir takılıyor :

- ey delikanlı, ne olacaksın bakalım büyüyünce?

- subay olacağım!

gülüyor.

- ol ama okulda öğrendiğinle kalma, kendini yetiştir.

- emredersiniz!

arabasına binmeden bir eliyle yanağımı avcunun içine alıp sevmeye çalışıyor ama garip bir açıdan yakaladığı elleri de nasırlı olduğu için çenemi biraz da acıtıyor. orgeneral adama ah uh da diyemiyorsunuz. sonra 4 yıldızlı flaması olan arabasına binip gidiyor.

o günden sonra ne zaman alanımla ilgili bir şeyi bilemediğim, öğrenmediğim hissine kapılırsam karizmayı çizdirmemek için argümanları kıvırtmaya başlamadan önce eşref bitlis'in sıktığı çenem hep ağrır. anı kurtardıktan sonra da gidip okur o mevzu neymiş kendisinden hala utanarak öğrenirim. ışıklarda uyusun.

İt Dalaşı Yüzünden 22 Yıldır Ege Denizi'nde Yatmakta Olan Pilot Yüzbaşı: Nail Erdoğan