2,0 Ortalama ile Mezun Olmak ile 4,0 ile Mezun Olmak Arasında Fark Var mı?

Üniversiteden 2,0 ortalama ile mezun olmakla 4,0 ortalama ile mezun olmak arasında fark var mı? İş hayatında not ortalamasının ne kadar önemi var?
2,0 Ortalama ile Mezun Olmak ile 4,0 ile Mezun Olmak Arasında Fark Var mı?


mezuniyet ortalaması konusu bölümden bölüme, üniversiteden üniversiteye değişir

okuduğunuz okul hiç prestije sahip değilse birinci bitirmek cidden önemli olmayabilir. ama benim gördüğüm kadarıyla türkiye'deki iyi üniversitelerde okuyanların nerede ise başlayacağında ortalama önemli bir yer tutuyor. 

nerede işe başlayacağınız da bayağı önemli bir etken ilerleyen kariyeriniz için. seneler geçtikçe ortalamanın hiçbir etkisi kalmasa da ilk işe girerken hala soran ve hatta verdiği ilanda ortalama sınırı belirten yerler var. misal, siz bilgisayar mühendisliği okudunuz kendinizi çok geliştirdiniz, çok geniş bir portföyünüz var. elbette kötü ortalamanın kariyerinize pek etkisi olmaz. çünkü tek faktör ortalama değil. ya da robert koleji mezunu olan yatırım danışmanı babanız, üsküdar amerikan mezunu siz çocuğuna güzel bir yatırım bankacılığı stajı ayarladı. yıllar içinde çok da iyi bir network oluşturdu. stajlarda başkalarının görmeye dahi fırsatı olmadığı çok şey gördünüz, öğrendiniz. ilan dahi açılmayan şirketlere eğitim hayatınız boyunca aileniz sayesinde girdiniz. elbette ki işe alımda çeliktepe cengizhan lisesi + boğaziçi bitirmiş çocuktan önde olursunuz. ancak bunların dışındaki çoğu durumda ortalama önemlidir. en azından belirli bir sınır üstünde tutmak geleceğe dair seçeneklerinizi fazla tutar.

odtü'den 2,17 ortalama ile mezun oldum

türkiye'nin en büyük otomotiv ve havacılık şirketlerinde çalıştım. şu anda da avrupa'da iyi bir firmada çalışmaya hayatıma devam ediyorum. 

okul hayatında problem çözüyorsunuz, iş hayatında ise sorun çözüyorsunuz. bu iki kavram aynı şeyler değil. analitik düşünmenin yanında, iş hayatında sosyal ve duygusal olarak da değerlendiriliyorsunuz. en önemlisi ise vizyon ve stratejik düşünme. bunun yanında zorluklara karşı nasıl mücadele verdiğiniz de önemli. 

bir keresinde avrupa'da önemli bir firma ile mülakata girmiştim. mülakatta teknik ve okuldaki derslerle ilgili sorular sorulmasını beklerken, mülakatı yapan teknik yönetici bana çocukken bisikletim bozulduğunda ne yaptığımı sormuştu. insanlar sizden sorun çözebilecek biri olmanızı bekliyor. tabii bu yazdıklarım akademik hayat için geçerli olmayabilir.