2.72'lik Boyuyla Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Uzun İnsanı: Robert Wadlow

1918-1940 yılları arasında yaşamış olan Amerikalı Robert Wadlow, tarihin kayıtlara geçen en uzun insanı.
2.72'lik Boyuyla Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Uzun İnsanı: Robert Wadlow

robert wadlow, 2.72 metrelik boyuyla tarihte kayda geçilen ve inkar edilemeyecek ölçüde kanıt bulunan en uzun insandır. ancak tek rekoru bu değildir. aynı zamanda tarihteki en büyük ele (bilekten orta parmağa uzunluk 32.3 cm) ve en büyük ayağa (47 cm) sahiptir. bunun yanında iki kolunun uzunluğu (wingspan) 2.88 cm‘dir ki bu da bir rekordur.


kendisiyle ilgili en önemli konuysa sahip olduğu rekorların guinness klasik rekorlar olarak tanımlanmasıdır, çünkü 1940 yılında ölmüş olmasına rağmen rekorları kırılmamıştır ve çok büyük bir ihtimalle de kırılamayacaktır. sebep ise tıp dünyasında artık sahibi olduğu aşırı aktiv büyüme hormonu hastalığının tedavisinin olmasıdır. o dönemde ameliyat ihtimali vardır ama doktorlar risk almak istemezler ve en önemlisi de robert herhangi bir fiziksel ya da zeka olarak engele sahip değildir ve hatta ıq‘su ortalamanın üzerindedir.


sekiz yaşındayken boyu 1.88 metreydi ve babasını kucağına alıp taşıyabiliyordu. 12 yaşındayken boyu 2.18 metreydi. lisedeyken boyu 2.50 metreyi geçti. ömrü boyunca boyu hiç durmadan uzadı.

Normal bir ayakkabı ve Robert Wadlow'un ayakkabısı

işçi olan babası harold wadlow, robert‘in boyunu avantaja çevirerek para kazanmak ister. fotoğraf ve video çekimlerinden para kazanır. ölmeden önce ayakkabı firmasıyla anlaşma yaparlar ve robert babasıyla birlikte ülke çapında turlara katılır. bu turlardan birinde sol bacağındaki protez bileğinde yara yapar. ancak robert yarayı farketmez, sebebi ise uzun boyundan dolayı kan dolaşımının yavaşlaması ve ayaklarını hissetmemesidir. bu yara zamanla iltihaba sebep olur ve fark edildiğinde ise çok geçtir. o dönemde tıpkı büyüme hormonunun durdurulamadığı gibi, antibiyotik tedavisi de yoktur ve bu durum robert‘in hayatına mal olmuştur.


babası, robert‘in ölümünden sonra belediye başkanı olmuştur. tabii ki bunda robert‘in şöhretinin etkisi büyüktür.

robert‘in çok mütevazı ve dost canlısı olduğu söylenir. tek sinirlendiği şeyin birisinin gelip bacağına dokunması ya da tekme atması olmuştur. amaç robert‘in boyunu uzun göstermek için takma bacak takip takmamak olduğunu kontrol etmektir.

kendisi kibar dev (gentle giant) olarak tanımlanmaktadır. adına yazılan şarkılar vardır. yaşadığı yer olan alton‘da gerçek ölçülerde heykeli vardır.