2. Dünya Savaşı Gizemlerinden: Esrarengiz Şekilde Kaybolan L-8 Balonu Mürettebatı

16 Ağustos 1942'de ABD donanmasının keşif balonu L-8, Kaliforniya kıyılarında başıboş şekilde sürüklenirken bulundu.
2. Dünya Savaşı Gizemlerinden: Esrarengiz Şekilde Kaybolan L-8 Balonu Mürettebatı

ikinci dünya savaşı sırasında, 16 ağustos 1942 sabahı, l-8 olarak da bilinen iki derinlik bombası ve 30 kalibrelik makineli bir cephaneye sahip abd donanması keşif balonu her zaman yaptığı rutin bir denizaltı taraması için san francisco körfezi'ndeki treasure island'dan havalandı, ancak saatler sonra keşif balonu kaliforniya'nın daly şehri kıyılarında başıboş bir şekilde sürüklenirken bulundu.

nihayetinde, daly city'deki 419 bellevue bulvarı'ndaki bir evin önüne düştüğü tespit edilen keşif balonu, daha önce olaysız 1.092 sefer yapmıştı ve yakın zamanda herhangi bir sorunu olduğu tespit edilmemişti. yetkililer olay yerine intikal ettiğinde, motorların hâlâ çalışmakta olduğunu gördü, ayrıca herhangi bir arbede veya alıkoyulma belirtisi de yoktu, hatta cankurtaran botu ve paraşütler bile yerli yerindeydi.


fakat, ordunun ve diğer yetkililerin kapsamlı araştırmalarına rağmen, l-8 balonunun iki mürettebat üyesi teğmen ernest dewitt cody ve teğmen charles ellis adams’ın bedenleri bulunamadı, ayrıca nasıl ortadan kaybolduklarıyla ilgili açıklama da yapılamadı. bazıları mürettebatın denize düştüğünü veya yaşadıkları teknik bir sorundan dolayı acilen atladıklarını öne sürerken, diğerleriyse ilk uçuşu olan teğmen charles adams’ın bir casus olduğunu veya mürettebatın uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını iddia etti.

ghost blimp olarak adlandırılan bu olay, ikinci dünya savaşı tarihinin kalıcı gizemlerinden biri olmaya devam etmektedir.