2000'lerde Tozu Dumana Katan Pop Yıldızı Nelly Furtado Nereye Kayboldu?

Özellikle 2000'lerin ikinci yarısında Timbaland ve zaman zaman da Justin Timberlake ile yaptığı düetlerle hit parçalar çıkaran Portekiz asıllı Kanadalı şarkıcı Nelly Furtado yakın zamana kadar albümler yapsa da sahnelerde gözükmüyor. Ne oldu peki Nelly'ye?
2000'lerde Tozu Dumana Katan Pop Yıldızı Nelly Furtado Nereye Kayboldu?


furtado'nun sahnelere dönme gibi bir isteği, en azından şimdilik yok

kendisi loose albümü (2006) döneminin ardından genç yaşta elde ettiği beklenmedik ünün altında ezilmiş, ciddi bir depresyon atlatmış, evlenip boşanmış ve kendini kızına ve kişisel gelişimine adamıştır. o zamandan bu yana kenya'da hayır çalışmalarında bulunmuş, toronto üniversitesi'nde oyun yazarlığı dersleri almış ve hatta dedikodulara göre plak satan bir sahafta çalışmıştır. hahah düşünsenize kanada'da leonard cohen ya da celine dion plağı falan almak için bir sahafa giriyorsunuz ve karşınızda şöhretten sıkılmış bir nelly furtado size köşedeki koliyi gösterip "bunlar da yeni geldi." diyor.

Furtado ve ses mühendisi kocası Demacio Castellon, 8 yılın ardından, 2016'da birlikteliklerini sonlandırmıştı.

the spirit indestructible ve özellikle de resmen indie the ride ile aradığını bulamadığı doğru değildir, zira aradığı tam anlamıyla bu sakin ve kaliteli yaşamdır ve müziği yalnızca hobi olarak yine yapmaktadır. köşesine çekilip yaptıklarını sayarken tam da istediğim yaşamı yaşadığını fark edip "ben ne yapıyorum?" diye kendimi sorgulamama neden olmuştur ayrıca. büyük şirketlerin dayatması olmaksızın canının istediği müziği yapmak, yeniden üniversiteye gitmek, sahafta çalışmak, afrika'ya gidip hayır işlerine soyunmak ve spora, uykuya, kitap okuyup seyahat etmeye yetecek kadar zaman ve akşamına da tok karnına huzur... bir de zamanında bedelini sahnede ağlama krizine girmek biçiminde ödemiş olsa da hayvan yüküyle parası da bankada durmakta. 40 milyon albüm satışı, tanesinden 5 dolar kazansa, faizi şusu busu... (bkz: hesaplayan adamlar)


büyük hayranı olarak sağlığını her şeyin önüne koymasını desteklesem de arada bir yine bir ce-ee dese, sticks and stones gibi şarkılarla en azından single formatında karşımıza çıkıverse de müzik adına en saf haliyle boka maruz bırakıldığımız şu günlerde nostalji dışında da bir şeyler dinleyebilsek isterim tabii.


nelly furtado, bana kalırsa ilginç bir diskografik başarıya sahiptir

ilk ulusal başarısını sağlayan whoa, nelly! albümü ile dünya genelinde en çok başarı sağlayan ve satan albümü loose arasında kalmış, çoğu kişinin gözardı ettiği lakin bana kalırsa nelly furtado'nun en harika, en içten ve kişisel albümü folklore albümü kariyerinin müzikal kalitesinin en üst noktasıdır.

folklore albümünün prodüktörü de kendisidir ve kendi sesini, vokal yeteneklerini daha iyi yansıttığı bir albümü daha olmamıştır nazarımda. albümde, try, childhood dreams, picture perfect ve grass is green gibi efsaneler mevcuttur. üzgünüm lakin herkesin bayıla bayıla söylediği say it right şarkısı, folklore albümündeki en kötü şarkının bile anca getir götürünü yapar.


loose albümüyle ile maalesef müzikal kariyeri de düşüşe geçmiştir. en son the ride albümünü yayınladı. maalesef çok ortaya karışık, kendisini nereye koyacağımı bilmediğim zayıf sounda sahip bir albüm olmuş. nelly'in sesi belli, tınısı belli. o yüzden sesine göre şarkılarla dönmeli aramıza ve bunu yaparken kesinlikle folklore albümünü referans almalı.

kendisi 41 yaşında ve oldukça da genç sayılır hala. madonna 40'lı yaşlarından sonra kariyerinin 2. patlamasını yapmıştı hem de hung up gibi bir parçayla. nelly de sahnelere iyi bir prodüksiyon ile dönebilir.

Lana Del Rey, Nasıl Oluyor da Yıllardır Bir Türlü Grammy Ödülü Kazanamıyor?