2018 NBA Sezonu Erken Finali: Houston Rockets-Golden State Warriors Serisinin Analizi

NBA play-off'larında Doğu ve Batı konferansı final serilerinin ikisi de 1979'ten beri ilk kez 7. maça gitti. Bu denli çekişmeli geçen serilerden Doğu finalini LeBron James'li Cleveland alırken, TSİ bu sabaha karşı sona eren Batı finalini de Golden State Warriors kazanarak NBA finaline yükseldi. Uzaktan bir inceleyelim durumu.
2018 NBA Sezonu Erken Finali: Houston Rockets-Golden State Warriors Serisinin Analizi

bu sene playofflar bayağı ilginçti ve iyi ki gameframe'i zamanında keşfettim de üyeliksiz, reklamsız, zartsuz zurtsuz 1 saatlik "özetleri" şuradan izliyorum.

taze taze, "harden balonmuş" veya "durant geldi gsw bozuldu"nun ötesinde analiz isteyenler için bir iki şey yazayım:

bu senenin gerçek nba finalinde, anahtar kelime rotation idi. houston 6, en fazla 7 adamla oynuyor playoff'ları. tüm sezonun yükü üstüne, playoff'larda rotation kısalınca, harden'ın üstündeki yük iyice arttı. usage rate'i %36, yani hücum adamın eline bakıyor. normalde abuk subuk fauller aldırıp dinleniyordu, bu seride onları da fazla çalmadılar.

bu kadar dakika oynayıp, bu kadar usage rate'i olan tek adam lebron james, ki o bile savunmada arada dinleniyor. ama harden'ın o lüksü de yok. warriors buna izin verecek en son takım. formül şu: yüksek tempo, sürekli koşturan şutörler ve hücum tıkandığında topu duranta verip, harden'la birebir oyun.

yani ne yapsın harden, maç arasında takıma transfer mi yapsın? bir noktada şişiyor, sonra da saçmasapan hatalar yapıyor. bugün son çeyrekte 4 top kaybı yaptı mesela, bunlar hep oksijen eksikliğinden. (bu maça özgü rotation'dan bağımsız bir gerizekalılık yaptı, o da karşındaki takım faul problemine girmişken potaya gitmemek. klay thompson ilk 4 dakikada 3 faul almış, sonraki 26 dakikasında sadece 1 faul aldırabildiler. chris paul olsa daha iyi kararlar verirdi).


sadece harden değil, tüm takım öyle

sadece 6 adamla eşek gibi savunma yaptılar tüm seri. zaten o yüzden warriors'ın normal hücumu tıkanıp durdu. houston, aynı warriors gibi her perdelemede değişebiliyor ve fiziksel oynayıp yılanın başı olan curry'i yıpratıyorlar.

bunları görmeyenler de "warriors niye her zamanki gibi hücum etmiyor, durant bunların kimyasını bozdu" filan diyor. ulen durant bu takımda iki senedir oynuyor, neredeyse 200 maç eder bu. bu iki senede de pas ve asist rekorları kırıyorlar. demek ki fark houston'ın savunması. yaptıkları doğru bir şeyler var ki bu akış bozuldu.

ama tüm bu çaba, adamın ciğerini iflas ettirir. son iki maçın ikinci yarılarında houston'ın sönmesi tesadüf değildi. tarihin en skorer takımı, konferans finalinde, bir yarıda 40 sayı fark yemez. bir çeyrekte 25 sayı fark yemez. ama hem yorgunsan, hem de aksi gibi nba'in en iyi 3. çeyrek takımına karşı oynuyorsan oluyor bu işler. savunmada yarım saniye geç kalmaya başlayınca, perdeleme gelince yarım saniye geç karar verince karşındakiler cezayı kesiyorlar.


hücumda da aynı şey

houston'ın üstüste 27 üçlük kaçırıp playoff rekoru kırması acayip ama çoğu, iyi savunma yüzünden işlemeyen setler sonucu kullanılan kötü şutlardı. ismin curry veya thompson değilse, danalar gibi koşturduktan sonra el üstünden öyle şutları atamazsın. boş şutlar bile zorlaşır çünkü ayakların yorulunca şut mekaniğin saçmalar. şut elle atılan bir şey değil, vücudun tamamı çalışıyor.

warriors ise normalde 10-11 kişi oynuyor. tabii bu seride onlar da rotation'ı kısaltmak zorunda kaldılar, zira normalde oynattıkları 3 uzun ağır kalacaktı harden'ın pick and roll'larında, o yüzden sırf harden sayesinde 8 kişiye düştüler. ama o aradaki 1-2 kişilik fark, bu seviyedeki rekabette büyük fark yaratıyor (hele ki sezon boyu bu dengeyi iyi tutturmuşlarsa). iggy gibi çok müthiş olmayan bir oyuncunun sakatlanması da o yüzden büyük fark yarattı.

andre iguodala

ben warriors'ın kazanmasını istiyordum. kd geldikten sonra bu adamları tutmak, davud'a karşı golyat'ı desteklemeye benziyor ama rockets'ın o "harden 20 saniye top sürüp bir şeyler yapsın + maç başına 50 üçlük" formülünün nba'e hakim olmasını istemiyorum. tek bir houston nba'i zevkli yapıyor ama 5 tane, 10 tane houston olması felaket olur.

finallere gelince

final her halükarda heyecansız olacaktı. cavs'in -bu haldeyken-, bırak warriors veya rockets'ı, batı'nın tüm playoff listesine karşı şansı az. en azından şimdi durant-lebron sekansları yeterince geyik malzemesi sağlar.

Bu içerik de ilginizi çekebilir