2019-2020 Futbol Sezonunda Uygulanacak Yeni Kurallar

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), bazı futbol kurallarını değiştirdi. İşte değişen kurallar.
2019-2020 Futbol Sezonunda Uygulanacak Yeni Kurallar

kural 3

oyuncu değişikliklerinde aksi hakem tarafından belirtilmedikçe, oyundan çıkacak oyuncu sahayı en yakın sınır çizgisinden terk etmelidir.

kural 4

içlikler formaların kol rengiyle aynı olmak şartıyla çok renkli veya desenli olabilir.

kural 5

hakem oyunu tekrar başlattıktan sonra karar değiştiremez ancak koşullar dahilinde bir önceki olay ve olaylar için sarı kart ve kırmızı kart uygulaması yapabilir.

hakem bir devreyi tamamladıktan sonra dahi, var odası tarafından incelemeye çağırılırsa oyuncuları tekrar sahaya çağırıp karar değiştirebilir.

teknik alanda ihlal yapan herhangi bir takım yetkilisine hakem tarafından sarı kart veya kırmızı kart gösterilebilir. eğer ihlal yapan kişi tespit edilemezse kart baş antrenöre gösterilir.
bir penaltı vuruşu kararı esnasında sakatlanan oyuncu eğer penaltı atışını kullanacaksa sahada tedavi edilebilir ve atışı kullanabilir.

kural 7

sıvı molası ve serinletici mola arasında fark açıkça belirlenmiştir.

hava sıcaklığı sebebiyle verilen molalar 60 saniyeyi geçmemelidir.

vücut ısısını düşürmek için verilen molalar 90 saniye ile 180 saniye arasında olmalıdır.

kural 8

top/kale atışını kazanan takım oyunda başlama vuruşunu yapmayı seçebilir.

ceza alanı içerisinde veya ceza alanı dışında bir noktada gerçekleştirilen hakem atışı esnasında her iki takımın oyuncuları en az 4 metre (4.5 yard) uzakta olmalıdır.

kural 9

eğer oyun esnasında top hakeme, yardımcı hakemlere ve 4. hakeme çarparsa ve kaleye doğru top yönelirse, takımın pozisyonu değişirse ve ya umut vaat eden atak başlarsa oyun, topun hakemlere çarptığı noktadan hakem atışıyla başlar.

kural 10

bir kaleci eliyle topu rakip kaleye atarak gol yapamaz.

kural 12

elle oynamalar hakkında kurallara daha iyi bir şekilde açıklık getirmek için tekrar yazılmıştır.

bir taç atışı doğrudan kasten kendi takımının kalecisine doğru atılır ve kaleci bu topa başarısızca bir vuruş yapar veya yapmaya çalıştıktan sonra top oyunda kalır ise bu topu elleriyle kontrol edebilir.

hakem bir sarı kart veya kırmızı kart verme kararı aldığında eğer oyun hızlı başlanıp bariz gol şansı oluşturulabiliyorsa oyunu devam ettirip bu kartı daha sonra gösterebilir.

bir gol sonrasında kural dışı gol sevinci yapıldığı taktirde, gol iptal edilse dahi sarı veya kırmızı kart gösterilebilir.

takım yetkilileri disiplin uygulamasında uyarı / sarı kart / kırmızı kart prosedürü uygulanacaktır.

tüm sözlü ihlaller en direkt serbest vuruş ile cezalandırılır.
bir nesneye vurmak veya o nesneyi fırlatmak aynı disiplin yaptırımını gerektirir.

kural 13

bir en direkt serbest vuruş esnasında eğer doğrudan gol yapılamayacak bir noktadan kullanılıyorsa hakem en direkt serbest vuruş işaretini göstermeyebilir.

defans oyuncuları kendi ceza alanı içerisinde kullandıkları serbest vuruşlarda top açıkça hareket ettiğinde oyunda olacaktır. ceza alanını terk etmesine gerek yoktur.

baraj esnasında hücum oyuncuları baraja en az 1 m uzaklıkta olmalıdır. barajı bozma girişiminde bulunamazlar.

kural 14

penaltı alındığında kale direği, kale üst direği ve filelerin yeriyle oynanmamalıdır. kaleci bunlara dokunmamalıdır.

kaleci penaltı vuruşu esnasında en az ayağının biri kale çizgisine temas etmelidir. çizginin gerisinde duramaz.

hakem penaltının kullanılması için işaretini verdikten sonra, fakat penaltı vuruşu daha kullanılmadan önce ihlal meydana gelirse, penaltı vuruşu kullanılır, sonra sarı kart ve kırmızı kart konusu dikkate alınır.

kural 15

taç atışı esnasında rakip oyuncular taç çizgisine en az 2 metre uzaklıkta olmalıdır.

kural 16

kale vuruşu esnasında top açıkça hareket ettiğinde oyundadır. ceza alanını terk etmesine gerek yoktur.

___

kale atışında ceza sahası sınırı

kale atışında futbolcular, eski kurala göre topa ceza sahası dışına çıktıktan sonra müdahale edebiliyordu. artık ceza sahası dışına çıkmasını beklemeden oyuncular topla buluşabilecek.

çarpma olan goller

bir futbolcu elle gol atarsa, ister kasti oynamış olsun isterse çarpma olsun, atılan gol bundan böyle iptal edilecek. elle oynamada elin-kolun pozisyonu belirleyici olacak. omuz hizasından yukarıda ve açıktaki kola çarpan her topa elle oynama verilecek.

penaltı atışı

penaltı atışları sırasında kalecilerin çizgi üzerinde hareket etmelerine izin veriliyordu. artık bu kaldırıldı. kaleci atış öncesi hareketlenemeyecek, rakibin dikkatini bozacak hareketler yapamayacak. öne doğru atlamaları da kısıtlanacak bu ihlaller durumunda atış tekrarlanacak.

hava atışı

hakemin yaptığı hava atışında topu olduğu gibi orta yere bırakma devri kapandı. topla son oynayan takım hangisiyse hakem topu direkt o takıma atacak, bu sırada futbolcular hakemden yaklaşık dört metre uzakta olacak. böylece topu alan takımın atağına kaldığı yerden başlamak gibi bir artısı olacak.

teknik direktöre sarı-kırmızı kart

bundan böyle tıpkı futbolcular için olduğu gibi, teknik adamlar için de kart uygulaması başlayacak. teknik direktör ya da antrenörlere hakem tarafından sarı ya da kırmızı kart çıkarılabilecek.

kaynak: goal.com

Futbol Sahalarında Yaşanmış En Acı Olaylardan Biri: Heysel Faciası