2020'nin En İyi Kitapları

Çoğunlukla evlere kapanarak geçirdiğimiz bu feci yılda pek çok kişi evinde, kitaplara sarıldı. İşte yılın en iyi kurmaca edebi metinleri.
2020'nin En İyi Kitapları
iStock
Türkiye'de 2020 içinde yayınlanan ve yeni baskı yapan kitaplar listeye alındı. İyi okumalar!

Kraken Uyanıyor - John Wyndham

john wyndham'ın bizde yayımlanan 5. romanı. bu 5 romandan istila temalı olan ikinci roman bu. diğeri midwich'in guguk kuşları'ydı. triffidlerin günü de bir çeşit istila romanı olsa da midwich ve kraken daha fazla ortak yöne sahip. bir soğuk savaş dönemi yazarı olan wyndham çağdaşlarının aksine uzaylı istilasını bir komünizm ya da kapitalizm alegorisi olarak sunmaz. tam tersine uzaylılar dünyayı istila etmişse bundan batı dünyası da zarar görür rusya ve uyduları da. her iki kutup da istilanın boyutu ve önemi karşısında aynı ölçüde beceriksiz ve uzlaşmadan uzaktır. wyndham, romanlarında dünyanın bu denli kutuplaşmış olmasının küresel ölçüde büyük bir tehdit haline geldiğinin uyarısını yapar. kraken uyanıyor'da dünyaya inip okyanusların derin çukurlarına yerleşen iletişimsiz uzaylılar önce gemileri batırarak istilaya başlar ve milletler bu sorunla bir an evvel uğraşmak yerine birbirini suçlamaya girişir...

temposu düşük ve konunun felsefi yanını daha fazla ön plana çıkaran dengesiz bir anlatıma sahip olan kraken uyanıyor, diğer wyndham ürünlerinden birazcık geride kalsa da yine de mutlaka okunması gereken bir istila bilim kurgusu.

Kız, Kadın, Öteki - Bernardine Evaristo

bernardine evaristo romanı. margaret atwood ile booker ödülü'nü paylaştı.

Sütçü - Anna Burns

sütçü 2018 yılında man booker ödülü’ne layık görüldüğünde anna burns’ün yazım hayatı, bel ağrıları nedeniyle durma noktasındaydı, küçük bir okur kitlesi vardı ve güçbela geçiniyordu. önceki iki romanında da kuzey irlanda sorununu işleyen, hayatı bu çatışmaların etkisinde geçen burns, sütçü ile 2019’da ulusal kitap eleştirmenleri ödülü ve orwell politik kurgu ödülü’nü de kazandı, romandaki karakterleri isimsiz olsa da kendi ismini edebiyat tarihine yazdı.

ortanca kız kardeş başını kitabına gömerek yürüyor. derken bir dedikodu: “diğer taraftan” ve “retçi” bir sütçüyle sevgiliymiş güya. yalan bunlar, ortanca kız kardeşin başka bir sevgilisi var. belki-sevgilisi. sınırların sert çizgilerle çekildiği bu yerde dikkat çekmek tehlikeli. özellikle de bekâr genç kadınlar için. her yerde seni dinliyor, gözlüyor olabilirler ve sınırı aşmak için tek kelime yeterli.

sütçü, kutuplaşmış bir toplumdaki gündelik terörün, her şeye sirayet eden siyasetin, asla bertaraf olamayacakların romanı.

Dans Dans Dans - Haruki Murakami

Görsel: jaleninalemi.blogspot.com/

haruki murakami'nin son iki günde okuyup bitirdiğim, 525 sayfalık kitabı.

öncelikle şunu söylemeliyim ki, kitabın dans ile hiçbir ilgisi yok. hiçbir yerinde kimse dans etmiyor. buradaki dans sözü bir metafor, kendini hayatın akışına bırakmak gibi bir anlamda kullanılıyor. yani "hayat müzik çaldıkça, sen de dans etmeye devam et" gibi bir şey.

kitaba gelecek olursak, tam bir murakami klasiği. dünya içinde başka dünya, iştah açıcı yemek ve meze tarifleri, bol alkol, zaman zaman seks, arkadaşlık, yalnızlık, durağanlık, sadeliğin muhteşem cazibesi, garip tesadüfler...

diger kitaplarının çoğunun aksine, bir sona bağlanıyor. okumanızı tavsiye edebilirim.

Kent - Clifford D. Simak

clifford donald simak'ın süper bilim kurgu romanı. dünya üzerinde insanların sadece adının kaldığı ve uygarlığın köpekler tarafından kurulduğu bir zamanda, yaşlı köpeklerin insanlar hakkında anlattığı efsanelerden (8 öykü) oluşan kitap insanlığın geçmişi ve geleceği hakkında epey düşündürüyor.

örneğin ben "yoksa bizim efsane dediğimiz tepegözler falan filan var mıymış bir zamanlar" diye düşünmedim değil.

En İyi Yerli Kitap / Bunu Herkes Bilir: Tarihteki Yanlış Sorulara Doğru Cevaplar - Emrah Safa Gürkan

ilk basım ve imzalı olanı elimde mevcut ve bir solukta bitirdim desem yanlış olmaz. derin bir tarih meraklısı aynı zamanda okuyucusu olarak, tarihe yeni yeni ilgi duymaya başlayanlar için çok hoş ayrıntılar içeren bir kitap olduğunu tam da bu sebeple mutlaka okunması gerektiğini düşünüyorum. kendi adıma söyleyebileceğim ve teselli bulacağım şey ise benim için ana başlıklar halinde güzel bir özet olduğudur.

En İyi Çizgi Roman / Tek Ruh - Ray Fawkes

bir ray fawkes grafik romanıdır. eğer tek bir kitap okuma hakkım olsaydı o hakkımı buna kullanırdım. bir benzeri olduğunu düşünmüyorum, hayatı anlatan yasal bir uyuşturucu olarak okuyabilirsiniz bunu.

“tek bir dilek ile zincirlerinden boşanmış öfkeyle beslenen bir adamım, benden alanları yok etmek için...”