2024 Green Card Çekilişini Kazananlarının Adım Adım Yapması Gerekenler

6 Mayıs 2023 tarihinde 2024 Green Card çekilişi sonuçları açıklandı. Eğer şanslı kişilerdenseniz aşağıdaki gibi bir süreç izlemeniz gerekiyor.
2024 Green Card Çekilişini Kazananlarının Adım Adım Yapması Gerekenler

2024 green card lotosu (dv2024) sonuçları 6 mayıs'ta resmi sitede açıklandı. abd'de gerçekten yaşama ve çalışma arzusu olan kişilerin seçilmesini dilerim.

eğer talihli olursanız ekranda şöyle bir görsel ile karşılaşacaksınız: 


bu yılki talihlilerin green card alma şanslarını arttırmak için şu bilgilere ihtiyacı olacak:

sürecin özeti

dv2024 süreci için yapılacaklar özetle şöyle:

1) kendiniz hakkında kapsamlı bilgi vereceğiniz göçmenlik formunun (ds260 formu) hızlı bir şekilde doldurulması
2) çekilişten seçilme sıranız olan dosya numaranızın (case number) aktif olmasını beklemek
3) kcc'den mülakat tarihi verilmesini beklemek
4) mülakat icin gerekli belgeleri hazırlamak ve ankara'daki abd konsolosluğunda vize görüşmesine katılmak
5) seyahat hazırlığı ve vizenin süresi geçmeden abd'ye ilk giriş

önemli notlar

* talihli olursanız hiçbir aracı şirkete veya avukata para vermeden kendi başınıza ilerlemenizi şiddetle tavsiye ederim. bu şekilde hem en hızlı şekilde hareket etmiş olacaksınız ve hem de bilgileri eskimiş avukatlarla veya danışmanlarla uğraşmamış olacaksınız.

* seçilmeniz durumunda yaşayacağınız süreci ayrıntılı olarak şuradan öğrenebilirsiniz. (azerbaycan'daki arkadaşlar şurayı inceleyebilirler)

* dosya numaranız çekilişten seçilme numaranızdır ve normal şartlarda dosyanız bu numaraya göre önceliklendirilir. yani önce küçük dosya numarasına sahip kişiler vize alır, daha sonra sıra büyük dosya numarasına sahip olanlara gelir. fakat son iki yıldır pandemiden dolayı biriken dosyalar nedeniyle bu uygulama yerine tamamen ds260 formunun gönderilme tarihine göre dosyalar vize görüşmesine çağrılıyor. tabii ki dosya numaranızın kaç olduğu ve bültende aktif olup olmaması da önemli ama aktif olan dosyalar arasında mülakat tarihi dağıtım işlemini ds260 formunun gönderim tarihine göre yapıyorlar. aynı uygulamaya dv2024'te de devam edebilecekleri için tüm talihlilere en önemli tavsiyem ds260 formunun tam ve doğru bir şekilde doldurulması ve en hızlı şekilde gönderilmesi.

* ds260 formunu dolduracak arkadaşlar (özellikle ingilizce seviyesi çok iyi olmayanlar) şu belgeden ve şu video'dan yararlanabilirler:


*
abd dışişleri bakanlığı 1 yıl önce artık kcc'ye önceden belge gönderme uygulamasını durdurdu ve mülakat tarihi alan dosyaları direkt konsolosluklara yönlendirdi. bu uygulamaya hala devam ediliyor ve dv2024'te de devam edilebilir. bu konuda güncel bilgileri takip etmelisiniz.

* ankara'daki abd konsolosluğunda bekleyen birikmiş dosyalar çok az sayıda göçmen vizesi mülakatı verilmesine neden oluyor. bu nedenle eğer abd'de yaşıyorsanız ya da yakın zamanda vizenizle abd'ye gidecekseniz konsolosluklar yerine işlemleri direkt abd'den yürütmenizi tavsiye ederim. yani 'consular processing' yerine 'adjustment of status' yapacaksınız ve abd'den çıkmadan green card sahibi olabileceksiniz.

* yine üstteki maddeye paralel olarak yakın zamanda türkiye'den başka bir ülkeye gidecekseniz ve önümüzdeki yıl o ülkede yaşayacaksanız, göçmenlik dosyanızı o ülkedeki abd konsolosluğuna taşımayı düşünebilirsiniz. bu şekilde hem türkiye'ye gelmeden hem de ankara'daki yoğunluktan etkilenmeden göçmen vizenizi alabilirsiniz.

tüm dv2024 talihlilerine vize süreçlerinde bol şanslar! önceki yıllara kıyasla yasaksız, sorunsuz ve sancısız bir süreç temenni ederim.