2028'de Dünyanın En Büyük Ekonomisi Haline Gelecek 5 Ülke ve Bunun Sebepleri

Veriler, yakın gelecek için net şeyler söylüyor şimdiden.
2028'de Dünyanın En Büyük Ekonomisi Haline Gelecek 5 Ülke ve Bunun Sebepleri

küresel ekonomi şu anda batıdan yükselen pazarlara doğru bir çekim kayması yaşıyor. bu durumu açıklamak için, 2011 yılında g7 ekonomileri toplu olarak bric ekonomilerinin (brezilya, rusya, hindistan ve çin) yaklaşık iki buçuk katı kadar bir gsmh’ya sahipti. ancak sadece on yıl sonra bu oran 1.7 kat oldu. bu eğilimin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi bekleniyor çünkü yükselen pazarda büyüme potansiyeli, özellikle yeşil enerji dönüşümünü destekleyen minerallerdeki zenginlik ve sağlıklı demografik faktörler bulunuyor. bununla birlikte, gelişmiş pazarlar, göreceli ekonomik etkilerini kaybetmelerine rağmen, dünyanın en büyük ekonomisini sürdürerek elinde tutmaya devam edecek. 2028 yılında dünyanın en büyük 5 ekonomisi hangileri olacak? işte tahminler:

1. amerika birleşik devletleri

2028’de 34.8 trilyon dolarlık bir gsmh ile abd dünyanın en büyük ekonomisi ünvanını korumaya devam edecek. esnek işgücü piyasası, hala olumlu demografi, dinamik özel sektör şirketleri ve yenilikçi araştırma kurumları, amerika’nın ekonomik büyümesini destekleyecek faktörler arasında yer alıyor. ancak, artan kamu borcu gsmh’nin %100’ün üzerinde ve borç faiz ödemelerinin diğer harcama alanlarını sıkıştırması, olumsuz bir risk oluşturuyor. ayrıca, cumhuriyetçiler ve demokratlar arasındaki siyasi uçurum, yapısal reformları engelliyor ve toplumsal istikrarı tehlikeye atıyor. dış cepheye gelince, özellikle teknoloji ve tayvan konusundaki artan gerilimler, çin ile iki ülke arasındaki ikili ticareti engelleyecek ve tam ölçekli bir çatışmaya yol açabilir.

bunun yanı sıra, abd, göreceli ekonomik etkisini kaybedecek. 2000 yılında abd ekonomisi, brezilya, rusya, hindistan ve çin’in (brıc) toplam büyüklüğünün yaklaşık dört katı kadardı. ancak 2028’de brıc ekonomileri, abd’den biraz daha büyük olacak.

abd’nin gsmh büyümesine tüketimle ilgili olmayan itici faktörler, öncelikle yatırım ve ihracatı içerecek. biden yönetiminin sanayi politikaları, ekonomiye yavaş yavaş yayılacak ve yeşil teknolojiler, enerji, altyapı ve yarı iletken üretim alanında 2 trilyon doların üzerinde finansman ve teşvik içerecek. ihracat ayrıca avrupa’nın rus enerji ihracatına olan bağımlılığını azaltması nedeniyle abd enerji ürünlerine olan güçlü talepten faydalanacak.

2. çin

2028’de çin’in gsmh’sı 25.1 trilyon dolar olacak ve bu, abd'nin gsmh’sının yaklaşık %72’sine denk geliyor. son iki yılda çin’in abd ile yakınlaşması tersine döndü. zayıf çin yuanı, hızlı abd ekonomik büyümesi ve covid-19 kısıtlamaları, çöken bir emlak piyasası, batı ile siyasi gerilimler ve içerideki düzenleyici belirsizlik çin ekonomisini olumsuz etkiledi.

geleceğe baktığımızda, çin ekonomisi siyasi gerilimler, nüfus azalması, düzenleyici belirsizlik ve birçok alanda aşırı devlet müdahalesi tarafından sınırlanmaya devam edecek. ancak ekonomi, kişi başına düşen gelir ve kentleşme oranlarının gelişmiş ekonomilere göre hala daha düşük olduğu göz önüne alındığında, ekonomi hala güçlü güçlü bir büyüme potansiyeline sahip. ayrıca, yüksek teknoloji ve yenilenebilir sektörlere yönelik ağır devlet yatırımları sonuçlarını verecektir. bu nedenle çin, önümüzdeki beş yıl içinde abd gsmh seviyeleri ile tekrar yakınsamalı, ancak 2010’lardaki hızdan çok daha yavaş bir hızda devam etmelidir.

3. hindistan

2028 yılına kadar nominal gsmh’sı 5.0 trilyon abd doları olan hindistan, dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olmaya hazırlanıyor ve hem almanya’yı hem de japonya’yı geride bırakacağı tahmin edilmektedir. gelecek yıllarda büyüme, hızla artan tüketim, hem yerli hem de yabancı firmaların yatırımları ve ihracat ile desteklenecek. başbakan modi’nin hindistan'da üretme gündemi, çin’den üretimi çeşitlendirmek isteyen firmaların artan ilgisiyle birlikte imalat sektörünü canlandıracak. ayrıca hızlı nüfus artışı, hizmet sektörünü harekete geçirecek. gsmh büyümesi, 2028’e kadar yıllık ortalama %6’nın üzerinde seyredecek ve asya’daki en yüksek oranlardan biri olacak

bu bağlamda, hükümetin kazananları seçme çabalarının, yerli yarı iletken endüstrisini inşa etmek için ayrılan 10 milyar abd doları gibi kamu kaynaklarının verimsiz kullanımına yol açabileceği belirtiliyor. ayrıca, ülkenin korumacı eğilimi örneğin, 2019’da asya genelindeki rcep ticaret anlaşmasından çekilen hindistan ve bölgedeki diğer önemli ticaret blokları olan cptpp veya asean’a katılmaması potansiyel büyümeyi zayıflatacak. aynı şekilde, zayıf altyapı ve hala önemli bürokrasi engelleri de büyümeyi sınırlayacaktır.

4. almanya

2023 yılından itibaren almanya, japon yeninin euro karşısında son zamanlardaki zayıflığı nedeniyle dünya ekonomisinin dördüncü büyük ekonomisi olarak japonya’yı geride bırakması bekleniyor. 2028’e gelindiğinde ise, almanya’nın nominal gsyih’sının 5.6 trilyon abd doları olacağı tahmin ediliyor.

yakın gelecekte istikrarlı bir politika ortamı ve daha güçlü hükümet yatırımları, ekonomiyi destekleyecek olsa da kötüleşen demografik profil, uzun vadede büyümeyi olumsuz etkileyecek. nüfusun 2025’te azalmaya başlaması bekleniyor. ayrıca, elektrikli araçlara geçiş, elektrikli araç tedarik zincirinde açılan iş fırsatlarından yararlanmak için işgücünün önemli ölçüde yeniden eğitilmesi, yeniden donatılması ve yeniden yapılandırılması gerektiği için ülkenin kritik otomobil endüstrisine sorun yaratabilir

almanya da japonya gibi kaynak açısından fakir, yaşlanan bir nüfusa sahip ve ihracata ağırlık veren bir ülke. avrupa’nın en büyük ekonomisi, rusya’nın ukrayna’daki savaşı nedeniyle artan enerji fiyatları, euro bölgesinde yükselen faiz oranları ve nitelikli işgücü eksikliği nedeniyle sarsıldı. japon otomobil üreticileri ve diğer ihracatçılar zayıf bir yenin avantajını kullanırken, ülkenin işgücü sıkıntısı almanya’dan daha kötü durumda ve düşük doğum oranıyla başa çıkmakta zorlanıyor. hükümetin doğum oranını artırmaya yönelik girişimlerinin başarısız olması, işgücü eksikliklerinin yabancı işçi sayısının rekor seviyeye ulaşmasına rağmen daha da kötüleşmesi bekleniyor.

5. japonya

önümüzdeki birkaç yıl içinde dünya ekonomisinin beşinci büyük ekonomisi olacak ve 2028’de 5.4 trilyon dolarlık nominal gsyih’ya sahip olacak. bu, sadece almanya’nın hemen altında bir rakam. geniş çaplı mali destek ve herhangi bir büyük gelişmiş ekonominin gevşek para politikası rağmen, japonya, hem yüksek gelirli hem de gelişmekte olan rakiplerine kıyasla göreceli ekonomik etkisini kaybetmeye devam edecek. daralan nüfus, 2023-2028 arasında ortalama %1’lik zayıf bir büyümeye yol açacak bu, g7 ülkeleri arasında en düşük seviyede.

21. yüzyılın başında japonya, dünyanın ikinci büyük ekonomisiydi ve nominal gsyih’sı abd’nin yaklaşık yarısı kadardı ancak 2028’de bu oran altıda birinden daha az olacak. yaşlanan, küçülen nüfus, dijital hizmetlerin düşük alımı, yerleşik düşük enflasyon zihniyeti ve katı bir işgücü piyasası gibi faktörler, japonya’nın geleceğini bulanıklaştırıyor.