22 Yıl Uğraşarak Dağı Delen Adamın İlham Verici Hikayesi: Dashrath Manjhi

Eşinin trajik ölümü sonrası, 22 yıl boyunca tek başına çalışarak bir dağ yolunu açan Dashrath Manjhi'nin hikayesi.
22 Yıl Uğraşarak Dağı Delen Adamın İlham Verici Hikayesi: Dashrath Manjhi

dashrath manjhi, hindistan'ın bihar eyaletinde yer alan küçük bir köy olan gehlour'da 1934'te doğmuş bir köylü. "mountain man" (dağ adamı) olarak biliniyor. kararlılığı, azmi ve sevgisi ile adını tarihe altın harflerle yazdıran manjhi'nin hikayesi, eşinin trajik ölümünden sonra onun anısına gerçekleştirdiği olağanüstü bir başarıyı anlatıyor.

manjhi, eline bir çekiç alıp milyon yıllık kayalıklara sallamaya başlıyor. tam 22 yıl sürüyor kayalıklar arasında bir yol açması. o yol, 70 kilometrelik bir mesafeyi sadece 1 kilometreye düşürüyor. ki bu mesafe köyüyle hastane arasındaki mesafe, yani çoğu zaman ölümle kalım arasındaki mesafe. 


1959 yılında ölüyor karısı, işte bu kayalık orada, köyle hastane arasında duruyor diye. bu dayım da kendini kedere vermek yerine bir amaç buluyor, "bu bir daha olmasın" diyor. sermayesi de sahip olduğu keçi hani, onu satıyor da alıyor çekici. köylülerin laflarına aldırmadan ama onlar için başlıyor vurmaya 1960'ta başlayıp 1982'de bitirebiliyor tüneli. gehlour kayalıklarını adam ediyor kendince. 

dashrath manjhi, 2007 yılında vefat etti. ancak onun mirası, yaptığı yol ve ardında bıraktığı ilham verici hikaye ile yaşamaya devam ediyor. güç için illa çok olmak gerektiğini düşünenlere ve kendi birlerini çoka köle edenlere gelsin.