3:10 to Yuma Filminin 1957 ve 2007 Versiyonları Arasında Belirgin Şekilde Değişen Ana Fikir

Sevilen modern westernlerden biri olan 3:10 Treni (3:10 to Yuma) filminin orijinali ve yenisi arasında zamanın ruhuna göre değişen bir şeyler varmış.
3:10 to Yuma Filminin 1957 ve 2007 Versiyonları Arasında Belirgin Şekilde Değişen Ana Fikir

yuma treni'nin 1957 yapımını yeni izledim. 2007 yapımını da 2-3 kere izlemişimdir. şahsi oyum 2007 yapımınadır.

2007 yılında çekilen film western film döneminin bitmesinden sonra çekilen ender iyi yapımlardan biridir. günümüz sinema tekniğine göre aksiyonu daha bol, draması daha fazladır. ayrıca vermek istediği mesaj da değişmiştir.


amerika film sektörüne devletin tavsiyelerini 2007 tarihli filmde de görebiliriz

amerika'da yalnız yaşayanların çoğalması ve aile kavramının unutulmaya başlaması sonucunda özellikle 2000'lerden sonra ailenin önemini vurgulayan filmler ağırlık kazanmaya başlamıştır. ortalık yalnız yaşayan ve hiç yenilmeyen süper kahraman filmleriyle dolu. oysa gerçek hayat böyle değil. bir süper kahramanın yenildiği tek konu eş ve çocuklardan oluşan bir aile ortamıdır. öyleyse aile yüceltilmelidir.

2007 yılındaki yapımda kanun kaçağı rolünü oynayan ben wade (russell crowe) süper kahramandır. para, şan şöhret fazlasıyla vardır. hatta kanun adamları bile birer birer kendisinden kaçar. fakat o babasız ve annesiz büyümenin ve hayat şartlarının kendisini kötü adam olmaya itmesinin etkisiyle olsa gerek topal, looser, fakir bir aile babasına saygı duyar ve çetesini yok etmek pahasına olsa da bu sıradan adamı kahraman yapmaya çalışır. belki de kendi babasının da böyle biri olduğunu hayal eder.


1957 yılı yapımında ise kanun ve adaletin üstünlüğü vurgulanmıştır

kanun kaçağı rolündeki glenn ford, kendisini trene bindirmeye çalışan fakir adama yardım etme sebebini kimseye borçlu kalmak istemem diye açıklar.