39 Kişinin İntihar Etmesine Neden Olan Kuyruklu Yıldız: Hale Bopp

1995'te keşfedilen, 1997'de Dünya'dan çok net bir şekilde gözlemlenebilen, 1998'de ise 39 kişinin intihar etmesine neden olan Hale Bopp kuyruklu yıldızı hakkında merak edilenler.
39 Kişinin İntihar Etmesine Neden Olan Kuyruklu Yıldız: Hale Bopp

1995 yılında amatör astronomlar new mexico'dan alan hale ve arizona'dan thomas bopp'un aynı anda keşfettikleri bir kuyrukluyıldız hale bopp. 1997 mart'ında dünya'ya 195 milyon km kadar yaklaşmış olup, batı yönünde çıplak gözle gayet güzel gözlemlenebilmiştir.

hale bopp'un güneş etrafındaki bir turu 2537 yıl sürmekte olup, yörüngesi ekliptik düzleme neredeyse diktir.

hale bopp kuyruklu yıldızını diğerlerinden ayıran fark ise şimdiye dek çıplak gözle en uzun süre gözlemlenen kuyruklu yıldız olmasıdır.

keşfeden kişinin yaptığı hesaplamaya göre, hale bopp'un mö 2200’lü yıllarda da dünya’dan görülmüş olması gerekiyor. bu da şöyle bir ihtimali doğuruyor; bir piramitten çıkarılan papirüste “nnh-yıldızı” olarak adı geçen kuyruklu yıldızın hale-bopp olabileceğidir.

bu nazlı yıldızımızı hiçbirimiz bir daha göremeyeceğiz. çünkü bir sonraki süzülüşünün 4300’lü yıllarda olacağı hesaplanmış.

1997'nin nisan ayında kendilerini cennetin kapısı (heaven's gate) olarak adlandıran bir tarikata mensup 39 kişi, hale bopp kuyruklu yıldızının arkasında bulunduğuna inandıkları ufo'ya binerek kozmik cennete ulaşmak için topluca intihar ettiler.

günberi etkisi nedeninden ötürü, dünya'nın güney yarım küresinde kalan kısmında yarattığı heyecan kuzey yarım küredeki den bir tık sönüktü. 50 km çapında bir devdi hale bopp. çok ama çok uzun yörünge periyotlu bir devdi... 250 küsur yıllık bir kuyruklu yıldız! bu inanılmaz.

1997 yılında dünyanın kuzey yarım küresinde kalan, birçok yerinden net şekilde çıplak gözle görülebiliyordu. elinize biranızı alıp, gecenin 3'ünde sahilde bir banka oturup, şu güzelliği izleyebiliyordunuz!

hale bopp kuyruklu yıldızı aslında insanlığa çok şey kazandırdı. ilk kazanım , yıllarca usa tarafından yeterli bütçe verilmeyen nasa bu kuyruklu yıldızın, 1997 yılında 7 ay insanların tepesinde durması neticesinde, sonunda istediği bütçeleri almış, mars misyonu dahil birçok projenin hayata geçmesine vesile olmuştur.


bu kuyruklu yıldız dünyaya gelene kadar, abd yönetimi soğuk savaş döneminde rusya ile olan gövde gösterisi için uzaya önem veren bir devletti. usa gövde gösterisini aya çıkarak kazandı. devamında ise uzay harcamalarını bıçak gibi kesti . çünkü artık gövde gösterisi kazanılmıştı!

ama bu kuyruklu yıldız her şeyi değiştirdi! çünkü bu kuyruklu yıldızı amatör gözlemciler keşfetmişti. bu durum nasa ve bütçesinin sorgulanmasına sebep verse de, abd yönetimi için bütçe arttırımının asıl itici gücü, kuyruklu yıldızın 7 ay insanların üzerinde durmasının verdiği korkutuculuk oldu!

o dönem, hollywood da bu kuyruklu yıldızdan epey etkilendi desem, abartmış olmam. yine bu yıldızın bizlere hediyelerinden biri armageddon filmi. izlemediyseniz mutlaka izleyin. bu film tam bir başyapıt.