4 Milyar Yıl Önce Dünya'ya Çarpıp Ay'ı Oluşturan Gök Cismi: Theia

Ay'ın oluşumuyla ilgili uzmanların üzerinde en çok birleştiği teori Büyük Çarpışma Teorisi. Bu teoriye göre Theia adlı gök cismi, bundan 4.3 milyar yıl önce Dünya'ya çarptı ve bunun sonucunda Ay oluştu.
4 Milyar Yıl Önce Dünya'ya Çarpıp Ay'ı Oluşturan Gök Cismi: Theia

theia adlı, mars büyüklüğündeki gök cismi, büyük çarpışma hipotezi uyarınca bundan 4.31 milyar yıl önce dünya'ya çarpıp ay'ın oluşumuna ve dünya'nın eksen eğikliğine sebep olmuştur. 


şayet bu hipotez doğruysa dünya'da hayatın var olmasını sağlayacak ideal şartların oluşmasını sağladığından kendisine minnettar olmamız lazım. zira bilim adamlarının hesaplamaları uyarınca dünya'nın çekirdeği dünya'nın iriliğine kıyasla olması gerektiğinden çok daha büyük; buradan da dünya ve theia'nın çarpışma esnasında çekirdek ve mantolarının birleştiği sonucuna varıyoruz. 


bu tür bir ortamda volkanik olarak fazlasıyla etkin bir gezegenimiz oluyor; bu da hayatın oluşmasını sağlayacak koşullardan birisi. ayrıca dünya'nın kütlesini ve eksenini çarpışmayla etkilemesi gerek hayatın oluşması için gereken yer çekimini, gerekse de değişik mevsimlerin olmasını sağlayacak eksen eğikliğini oluşturmuştur.

sağ olsun, var olsun; yeri kalbimizdir.

Dünya'ya Daha Yakın Olan Ay Yerine Neden Çok Uzaktaki Mars'a Koloni Kurmaya Çalışıyoruz?