5 Yılını Orada Geçirmiş Birinden: İspanya'da Türklere Irkçılık Yapılıyor mu?

Irkçılık mevzusunda yoğun olarak Almanya hakkında hikayeler duyarız ancak kameralarımızı bu sefer farklı bir yere, İspanya'ya çeviriyoruz. Bir Türk orada nasıl karşılanıyor? Türk olduğu duyulunca nasıl tepkiler geliyor?
5 Yılını Orada Geçirmiş Birinden: İspanya'da Türklere Irkçılık Yapılıyor mu?
iStock

ekşi sözlük'te ilgi gören almanya ve ırkçılık hakkındaki yazılara karşılık bir iki şey söylemek istiyorum. ispanya dört yıl aralıksız kaldığım, aralıklı bir şekilde de toplamda hayatımın beş yılını geçirdiğim memleket. yani bu ırkçılık konusunda bir şeyler yazmaya herhalde hakkım vardır diye düşünüyorum.


ispanya nasıl bir ülke derseniz

eğer avrupa birliği içinde yaşama fırsatınız var ve ab içinde türkiye'ye benzer (hem insan hem coğrafya) bir yer arıyorsanız ahan da ispanya tam olarak öyle bir yer. güneyi akdeniz iklimi, içi karasal, kuzeyi karadeniz gibi sürekli yağmur. yani istediğiniz yerini seçip oraya bile direkt gidebilirsiniz.

benim şansım murcia'daymış, bana da burası düştü. neyse başladım yaşamaya, iyi ki kız arkadaşım da var da sıkıntı çekmiyoruz. belge işi oluyor halledecek birisini buluyoruz, sıkıntı varsa çözüyoruz yani her şey yolunda. zaten televizyonu açıyorsunuz habire türk dizileri oynuyor. halit ergenç'e ispanyolca dublaj yapıyorlar :)

Murcia

bir gün yemek yemeğe köyün ortasında bir yere gittim, garsona verdim siparişi (farklı aksandan anlıyorlar tabii hemen yabancı olduğunu) durdu sordu kız, nerelisin ya sen diye. dedim türk'üm burada yaşıyorum. bana dediği şey: ben de can yaman'ı çok seviyorum türkler çok yakışıklı ya... (zarf atıldı)

sonrasında bir belge için polise gidiyorum kel bir polis beni tutuyor uzun uzun, içimden diyorum s*keyim avrupa'sını da ispanya'sını da ne diye geldim ben buraya allahım ne olur kurtar beni vs... polis geliyor ilk sorduğu soru: "ya ben saç ektirmeyi düşünüyorum var mı bildiğin yer?" ya ben nereden bileyim demiyorum tabii, diyorum al telefon numaramı ben sana ayarlarım ağam diyorum, sonrasında işlerini görüyorum.

ikametgah işi oldu, kız arkadaşımla bir devlet ofisine gittik işi yapsınlar diye oturuyoruz karşımızda 50 yaşında bir ispanyol teyze belgelerimize bakıyor. yine konuşmamı duydu nerelisin falan diye sordu, artık alıştım bazen şakaya vuruyorum tahmin et falan diyorum muhabbet kuruyorum zaten... türk olduğumu öğrendikten sonra kız arkadaşıma döndü, aferin lan go girl! gibi bir şey dedi bizim yüzler kıpkırmızı, durduk yere zenci muamelesi gördük zaten :)


o kötü ırkçılığı gördüğünüz yerler yok mu var tabi, özellikle havaalanları

geçen fasa gidişimde *r*spu çocukları gömleğime kadar çıkarttı. ayakkabıyı çıkar diyor, diyorum ki bot değil *mk. yolculuk için bot olmayan ayakkabı giydim, yok sen çıkar diyor. ben de ananızı, ecdadınızı s*keyim diye dışımdan söverek çıkarıyorum. neyse kontrol bitti üzerimi giyeceğim, git ötede giy diyor. o anda çıldırıp *mına kodumun evladı beni soydun bırak da giyeyim diye bunların yüzüne ispanyolca söylüyorum. cevap veremiyorlar, göt gibi bakıyorlar.

havalanından otobüse bindim arkamda oturan bir ispanyol bir anda ayaklandı, bana bağırıyor: polisi arayın bu benim çantamı çalacak! diyorum seni bir ters bir düz s*kerim, ben senin boktan çantanı ne yapayım. s*ktir git şurdan *mına kodumun evladı... (bu küfürlerin hepsini ispanyolca öğrendim arkadaşlar. ırkçılığa gram tahammülümüz yok. bu köylülere küfür etmeniz gerekiyorsa küfür edecekseniz. kavga istiyorlarsa kavgaya kadar götürün g*tleri yemez...)


neyse, işin özü birazcık da mesele nereden geldiğinize bağlı

türkler ispanya'daki en büyük göçmen grup değiller. o yüzden birisine türküm diyince başta zaten nereli olduğunuzu anlamıyor kim bu *mk diyorlar. sonra dizilerden falan hatırlıyorlar, ha bu avrupalı tamam, devamke...

eğer faslı olsaydım ekşi'deki almanya başlığındaki her şey başıma ispanya'da gelirdi. her yerde suçu bir faslılara atma var zaten. evine hırsız girer *mk faslısı, arabasına bir şey olur faslılardır, ayağını taşa vursa *mk arabı diyecekler, öyle dolmuşlar.

uzun lafın kısası, ırkçılık var mı var. türklere karşı var mı? eeeeeehhh işte çok da yok. eğer almanya'nın yarısını kazanmaya okeyseniz basın gelin buraya. yemekler şahane, iklimi süper, insanları medeniyet görmüş türkler gibi, insanları yakışıklı güzel, kendi kültürü var. pek çok şeyi yolunda bir ülke yani.