50 Milyon Albüm Satışı Yapan Nickelback Nasıl Evrensel Bir Nefret Objesine Dönüştü?

2000'lerin başından beri, toplamda 50 milyon albüm satışına ulaşan müzik grubu Nickelback nasıl oldu da evrensel olarak nefret edilen bir grup haline geldi?
50 Milyon Albüm Satışı Yapan Nickelback Nasıl Evrensel Bir Nefret Objesine Dönüştü?


her şey brian posehn isimli komedyenin, 2003 yılında tough crowd adlı bir şov'da söylediği şu sözlerle tetikleniyor

"kötü müziğin insanları şiddetlendirdiğini gösteren çalışmalardan kimse bahsetmiyor. nickelback'i dinlemek nickelback'i öldürmek istememe neden oluyor."

tabii siz de takdir edersiniz ki, sadece bir yorum tüm dünyanın nickelback'ten nefret etmesine neden olamaz. fakat bu yorum, prime time'da yayınlanan her tough crowd bölümü girişinde, haftalarca milyonlarca kişiye yayınlanıyor ve insanların bilinç altına işlemeye başlıyor.

peki en başta brian posehn neden nickelback'i seçti ki bu yorum için dersiniz?

çünkü o zamanlar her yerde nickelback çalıyordu. televizyonlarda, radyolarda... her yerde! how you remind me şarkıları 2002 yılında dijital ortamlarda en çok çalınan şarkı oluyor.tabi sadece bu da değil.


iyi bir pr ile, firmalar tv reklamlarında nickelback şarkıları çalmaya başlıyorlar. çünkü nickelback şarkıları metal olsa bile "sert" metal değildi ve herkese hitap edebiliyorlardı, ve tüm şarkıları birbirine benziyordu.


nickelback burada bir hataya düşüyor

daha "kaliteli" şarkılar üretmek ve kendilerini geliştirmek yerine, daha "hit" parçalar üretmek üzerine odaklanıyorlar. bu durumu reklam firmaları da çok iyi değerlendiriyor. bu nedenle grup, müzikal yetenekten yoksun olduğu ve yenilik yapamadığı için yaygın olarak eleştirilmeye başlanıyor.


bu eleştiri nefrete dönüşüp internette patlıyor

- insanlar şarkılarını yan yana koyduklarında aynı olduğunu söylemeye başlıyor.


- facebook'ta açılan "bu turşunun nickelback'ten daha fazla takipçisi olabilir mi?" grubu 1.5 milyon takipçiye ulaşıyor. o anda nickelback grubunun takipçi sayısı 1.4 milyon (:


- 2017 yılında, abd savunma bakanlığında bir çalışan, nickelback de dahil olmak üzere "korkunç rock gruplarının" çalınmasını yasaklayan bir not gönderiyor.


- family guy s8e19 içerisinde de lafı çakıyorlar:


- is nickelback the worst band ever?

- ryan reynolds, deadpool olarak destek çıkmış gruba:


hatta bu konu ile ilgili bilimsel bir çalışma da yapılıyor. bulunan bazı sonuçlar

- nickelback, bir şeye "yeterli" olamayacak kadar çok şeyden oluşuyor.

- grup ayrıca müziklerinin bir mobilya reklamında kullanılmasına izin verdi ve bu da "özgünlük" konusunda öfke uyandırdı.


kısaca özetlemek gerekirse

- insanlar nickelback'ten kötü müzik yaptıkları için nefret etmiyorlar. zira kötü müzik yapan birçok grup var. insanlar nickelback'ten nefret ediyorlar çünkü bir plak şirketinin, ne kadar kötü olursa olsun, herhangi bir grubu alıp onları popüler hale getirebileceği "fikrini" temsil ediyorlar. şirket, akıllı pr ve iyi bir reklam stratejisi kullanarak, vasat bir gruptan "çok para kazanabileceği" fikrini temsil ediyor.

- ve son olarak, insanlar, grubun temsil ettiği "fikirden" nefret ettikleri kadar gruptan nefret etmiyorlar.

twitter flood

kaynaklar: youtube, reddit, medium, quora, business insider