500 Bin Kişinin Tuhaf Şekilde Ölümüne Neden Olan Salgın: Ensefalit Lethargica

1915-1926 yılları arasında ortalığı kasıp kavurup, 500 bin kişiyi öldürdükten sonra aniden ortadan kaybolan gizemli bir hastalık ensefalit lethargica.
500 Bin Kişinin Tuhaf Şekilde Ölümüne Neden Olan Salgın: Ensefalit Lethargica

encephalitis lethargica dünyanın net en gizemli hastalıklarından biri. 1915-1926 yılları arasında ortaya çıkıp, sonra bir anda kaybolan bir uyku durumu rahatsızlığı. (hatta bu sayede sandman'in tutsaklığına bahane olarak işlenmiş.) yaklaşık 11 yıllık süreçte 1 milyondan fazla insanın bu hastalığa yakalandığı, yaklaşık 500 bin insanın da öldüğü düşünülüyor.

nedeni belli olmayan bu hastalığın belirtileri; ateş, boğaz ve baş ağrısı, yorgunluk, çift görme, gecikmeli fiziksel ve mental tepki verme, uyku düzeni bozulması ve katatoni olarak belirlenmiş.

hastalık beyne saldırarak vakaların bir kısmını hareketsiz bırakarak ve konuşma yetilerini kaybettirerek heykel gibi bir hale büründürüyor. hastalar bilinçleri açık olmasına rağmen tam olarak uyanamamış halde, hareketsiz ve tepkisiz olarak yataklarında veya sandalyelerinde istirahat halinde öylece duruyorlarmış. yemek yiyememeleri ve su içememeleri nedeniyle de hayatlarını kaybediyorlar.


hastalık bir anda kaybolduktan sonra da iyileşen vakaların çoğu nörolojik veya psikolojik sıkıntılar geliştirmişler. bir kısmı komalarından hiç uyanamamış, uyanabilenler de tam toparlayamamış.

hastalığın neden ortaya çıktığı veya kaybolduğu bilinmiyor. bulaşıcı olmadığı düşünülüyor (hoş hastalarsa influenza patojenleri bulunmuş ama) ve çıktığı gibi yine aniden kayboluyor.

daha fazlası için: vikipedi