530 Bin İnsanı Evinden, 20 Bin İnsanı Yaşamından Eden 1988 Spitak Depremi

7 Aralık 1988'de Ermenistan'ın Spitak şehrinde meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki deprem, o dönem Ermenistan için çok büyük bir yıkım olmuştu.
530 Bin İnsanı Evinden, 20 Bin İnsanı Yaşamından Eden 1988 Spitak Depremi

7 aralık 1988 tarihinde ermenistan’ın spitak şehrinde 7.2 büyüklüğünde büyük bir deprem meydana geldi.

deprem, yaklaşık 1 milyon nüfusu olan ermenistan’ın %40’ını etkileyip 3 bin kilometre karesini kapsamış ve afet bölgesinde 21 şehir ve ilçe, 342 köy hasar görmüş. bunun sonucunda yaklaşık 500 bin kişi evsiz kalmış. 


bu depremin bir özeliği de deprem sonrası normal yaşama dönüş için destek vermeyi öneren yabancı yardım ekiplerinin ülkeye girmelerine izin verilmesi, yani sovyetler birliği tarihinde kurtarma çalışmalar yabancı ülke ekiplerinin ilk kez katılması anlamına gelmesiydi o sırda başka bir ülkede bulunan gorbachev de gezisini yarıda keserek depremin etkilendiği ermenistan’a geldi.


spitak depremi yüzünden hayatını kaybeden ermenilerin anısına yakın geçmişte vefat eden ermeni kökenli fransız sanatçı charles aznavour yazdığı ''senin için ermenistan'' şarkısını 87 fransız şarkıcıyı bir araya getirerek birlikte şarkıyı söylemiştir.


depremden etkilenlere yardım amacıyla rock müziğin önde gelen isimleri tarafından rock aid armenia albümü çıkarılmıştır. pink floyd, queen, rush, deep purple, black sabbath, yes, iron maiden vs aralarında bulunduğu şampiyon ligi gibi ekip. özelikle smoke on the water efsane olmuş.

Hala Tam Olarak Açıklanamamış Bir Dünya Gizemi: Deprem Işıkları