70 Milyondan Fazla İnsanın Öldüğü İkinci Dünya Savaşı Hakkında Az Bilinenler

1939-1945 yılları arasında yaşanan ve 70 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan İkinci Dünya Savaşı hakkında muhtemelen duymadığınız birkaç bilgi.
70 Milyondan Fazla İnsanın Öldüğü İkinci Dünya Savaşı Hakkında Az Bilinenler

* hollanda ordusunun elinde sadece bir tank vardır ve o da sınıra giderken çamura saplanır.

* time, "ikinci dünya savaşı" adını ilk kez kullanan dergidir.

* adolf hitler, clark gable'ı diğer tüm aktörlerden üstün tutuyordu. ikinci dünya savaşı sırasında hitler, gable'ı yakalayıp kendisine sağ salim getirecek kişiye büyük bir ödül teklif etti.

* polonya'nın işgali ve savaşın başlaması, adolf hitler'in işgali meşrulaştırmak için tasarladığı sahte bayrak olaylarının sonucuydu.

* bir amerikan savaş esiri hiroşima'nın bombalanmasından sonra abd'nin atom bombaları hakkında sorgulanmış. onlara bu konuda hiçbir şey bilmediğini söylemiş, ancak kendisini öldürmekle tehdit ettiklerinde, yüzlerce atom bombası olduğunu ve sırada tokyo ve kyoto'nun olduğunu hemen anlatmış.

* alan turing ve diğerlerinin bletchley park'ta yaptıkları çalışmaların avrupa'daki ikinci dünya savaşı'nı iki yıldan fazla kısalttığı ve 14 milyondan fazla insanın hayatını kurtardığı tahmin ediliyor.

* ingiliz casusların hitler'in yemeğine östrojen katarak onu kontrol altında tutmak istedikleri biliniyor.

* bir amerikalı teğmen, bulunduğu mevzinin düşman birlikleri tarafından istila edildiğini fark edince kendi üzerine topçu ateşi açılmasını ister. o günün ilerleyen saatlerinde abd'nin karşı saldırısının ardından teğmenin cesedi yaklaşık 100 alman askeriyle birlikte bulunur. bu teğmenin adı adı john robert fox'tur.

* abd'nin düşman topraklarındaki orta düzey yöneticileri, ilgisiz konuları gündeme getirerek, kötü çalışanları terfi ettirerek, önemsiz ayrıntılar üzerinde pazarlık yaparak ve gereksiz toplantılar düzenleyerek işverenlerini sabote etmeye çalıştır. ellerinde sabotaj ile ilgili casus kitapları varmış.

* irlanda, ikinci dünya savaşı'nda tarafsız kalmış ve bir nazi saldırısının yanı sıra adanın müttefikler tarafından işgaline de aktif olarak hazırlanmıştır. bu tarafsız duruş savaşın sonuna kadar devam etmiş hatta adolf hitler'in ölümü üzerine bir taziye defteri hazırlanmıştır.

* lyon kasabı olarak da bilinen klaus barbie, ikinci dünya savaşı sırasında bir nazi subayıydı. savaştan sonra abd istihbarat servisleri onun bolivya'ya kaçmasına yardım etmiş ve burada rejime işkence yoluyla muhalefetin nasıl bastırılacağı konusunda tavsiyelerde bulunmuştur.

* dünya savaşı sırasında kral 6. george, britanya kralı olarak almanya ile savaş halindeydi ancak irlanda kralı olarak da almanya ile barış halindeydi ve de alman büyükelçilerinin güven mektuplarını onayladı. ikinci dünya savaşı'ndan sonra hindistan kralı ve ayrı olarak pakistan kralı olarak kendisiyle savaş halindeydi.*

* ülkeler savaş masraflarını karşılamak için dövizlerin yanı sıra altınlarının çoğunu da satmıştı. 1947 yılına gelindiğinde amerika birleşik devletleri dünya altın rezervlerinin %70'ine sahipti.

* ingilizler, savaş sırasında ele geçirdiği almanlar'ı, şarap ve yemek ikram ettikleri dinleme cihazlı bir malikaneye koyar ve böylece 'mahkumlar' arasındaki gündelik konuşmalardan önemli istihbarat toplarlar.

* bu savaşın sonunda abd donanmasının 6768 gemi ile tarihteki en büyük deniz filosuna sahip olması bizleri şaşırtmamalıdır.

* danimarka'daki direniş grupları, naziler henüz yahudiler'i toplama kamplarına göndermeden önce yahudiler'i, başlarına gelecekler konusunda uyarmış. bunun için telefon rehberlerindeki isimlere tek tek bakmışlar, yahudi olduklarına inandıklarına bir şekilde ulaşmışlar ve çoğunun da hayatını kurtarmışlar.

* sscb yaklaşık 20-27 milyon insanını, yani nüfusunun yaklaşık %15'ini, çin ise yaklaşık 15-25 milyon insanını kaybetmiştir. birçok kişi çin'in savaşta olmadığını da düşünür.

* ingilizler savaş sırasında buzdan uçak gemisi yapmak istemişler. hatta bu projenin adı habakkuk projesi olarak geçer. kanada'da bununla ilgili ciddi çalışmalar yapılmış hatta prototipi de hazırlanmış.

* bu savaştan kalma batık bir uçağı arayan dalgıçlar, florida açıklarında, patlamasından 37 yıl sonra challenger uzay mekiği'nin bir parçasıyla tesadüfen karşılaşır. kurtarma çalışmaları mekiğin %47'sine ulaşmayı başarmıştır.

* savaşta ölen askerlerin yaklaşık %70'i topçu ateşiyle öldürülmüştür.

* nazi toplama kamplarında hapsedilen eşcinseller, müttefik kuvvetler bu savaşı kazandıktan sonra bile hapishaneye geri dönmeye zorlandılar.

* 1938 yılında avrupa'da demokratik ülkelerin sayısı sadece on birdir: çekoslovakya, finlandiya, belçika, fransa, ingiltere, irlanda, norveç, hollanda, isveç, danimarka ve isviçre.

* 1945'e gelindiğinde abd'nin gsyih'i 1938'e göre %84 daha büyüktür.

* en kısa muharebesi, 9 nisan 1940'ta gerçekleşen ve hitler'in altı saatten kısa bir süre içinde kral x. christian'ı teslim almasıyla sonuçlanan almanların danimarka'yı işgalidir.

* ingiliz askerleri günde 3 yaprak tuvalet kağıdı alabiliyorken amerikalılar'da bu sayının 22 olduğu söyleniyor. *

* ford fabrikalarında her 63 dakikada bir b-24 bombardıman uçağı hizmete hazır hale getirilmekteydi.

* leningrad kuşatması; hamburg, dresden, hiroşima ve nagazaki bombardımanlarının toplamından daha fazla sivilin ölümüne neden olmuştur. kuşatma sırasındaki sovyet kayıpları, tüm savaş boyunca amerikan ve ingiliz kayıplarının toplamından daha fazlaydı.

daha fazlası için todayilearned'e bakılabilir.