70'lerde Kanadalı Polislerin Sonu Ölümle Biten Acımasız Uygulaması: Starlight Tours

İddiaya göre 1970’li yılların başında, Kanadalı bazı polisler genellikle sarhoş veya başıboş gezen insanları gözaltına alıp şehir dışındaki uzak yerlere götürerek, soğuğun ortasında kendi başlarının çaresine bakmak zorunda bırakıyordu.
70'lerde Kanadalı Polislerin Sonu Ölümle Biten Acımasız Uygulaması: Starlight Tours

iddiaya göre 1970’li yılların başında, kanada polis memurları genellikle sarhoş veya başıboş gezen insanları kendi istekleri doğrultusunda göz altına alıp şehir dışındaki uzak yerlere götürerek, soğuğun ortasında kendi başlarının çaresine bakmak zorunda bırakıyordu. olaylar, 29 kasım 1990'da 17 yaşındaki neil stonechild'in saskatoon'un eteklerinde donmuş halde bulunmasıyla patlak verdi. ölümüne ilişkin yapılan soruşturmada, neil stonechild'in daha önce hırsızlık suçundan polis memurlarının gözetiminde olduğu ve polis memurları tarafından "yıldız ışığı turuna" (starlight tours) götürüldüğü ortaya çıktı. saskatchewan'da polis memurlarının görevi kötüye kullandığına ilişkin soruşturmalar başlatıldı.


yapılan araştırmalar neticesinde, 2000 yılında hipotermiden öldükleri tespit edilen rodney naistus ve lawrence wegner isimli 2 kurbana daha rastlandı. ocak 2000'de ise darrell night isimli başka bir kurban da saskatoon'un eteklerine bırakılmıştı ancak night yakındaki bir elektrik santraline ulaşarak dondurucu soğuktan kurtulmayı başardı. olaya karışan iki polis memuru dan hatchen ve ken munson, night'ı evine bıraktıklarını iddia ettiler, ancak eylül 2001'de 8 ay hapis cezasına çarptırıldılar, fakat wegner ve naistus'un ölümlerine ilişkin soruşturmalar sonuçsuz kaldı. 2003'te polis şefi russell sabo, 1976'da bir polis memurunun yerli bir kadını şehrin dışına götürdüğü için disiplin cezasına çarptırıldığını açıklayarak saskatchewan polis teşkilatının yıllardır insanları şehir dışına bırakma ihtimalinin de olduğunu itiraf etti.

olay kamuoyunda büyük ses getirdi. 2012 ve 2016 yılları arasında saskatoon polis teşkilatı'nın yıldız ışığı turları bölümü wikipedia’dan birkaç kez silindi. teşkilat sözcüsü alyson edwards, düzenlemelerin bir ikisinin kendilerine ait bir bilgisayardan kaynaklandığını, ancak içeriğin kaldırılmasının resmi olarak onaylanmadığını söyledi. bunun kim tarafından yapıldığıysa tespit edilemedi. olaylar, nihayetinde politika değişiklikleri, cezalar, polis ile halk arasındaki ilişkiyi güçlendirmeyi amaçlayan girişimlerle çözülmeye çalışıldı, fakat yıldız ışığı turları kanada'daki polislik uygulamalarına gölge düşürmeye devam etmektedir.

daha detaylı okuma için kaynak