71 Sayı Atarak NBA Tarihine Geçen Donovan Mitchell Kimdir?

NBA oyuncularından Donovan Mitchell, TSİ 3 Ocak sabahı Chicago Bulls'a karşı 71 sayı kaydetti ve modern dönem NBA tarihinde (1980 sonrası) Kobe Bryant'ın 81 sayısının ardından bir maçta en çok sayı atan ikinci oyuncu oldu.
71 Sayı Atarak NBA Tarihine Geçen Donovan Mitchell Kimdir?
Fotoğraf: Twitter @cavs

Çaylak sezonu olan 2017-2018'de kendisini izleyen birinin görüşleri

Bu yazı 26.11.2017 tarihinde yazılmıştır.

çaylak sezonunda 20 maçı geride bıraktı ve tüm maçlarını izlemiş biri olarak artık yorumlamanın vakti geldi.

öncelikle kendisi 13. sıradan denver nuggets tarafından draft edilmiştir. jazz draft gecesi kendisini 24. sıra hakkı ve ideal bir nba 4 numarası olabilecekken kendisine verilen şansları ısrarla çöpe atan trey lyles karşılığında utah jazz'ın yolunu tutmuştur. kısa vadede utah çok karlı çıkmış gibi gözükse de denver'ın da elinde 2 adet yıldız potansiyelli undersized gardı olması nedeniyle (gary harris ve jamal murray) anlaşılabilir bir takastı. bu arada kendisi hakkında ufak bir detay vereyim, resmi sitede 6'3 gördüğünüz ayakkabılarıyla boyu. çıplak ayak 6'1 1/4. yani 1.86 filan.

mitchell yaz ligini kasıp kavurduğunda hemen sürüye uyup kendisine yükselmedim zira yaz liginde harikalar yaratıp nba'de 2. senesini göremeyen çok oyuncu gördük. neyse sezon başlayınca mitchell sağlam süreler almaya başladı. buna da şaşırdım zira coach quin snyder hata yapan çaylaklarının gözünü yaşına bakmaz. ses bile etmedi bu gencoya. mitchell ilk 10 maçında 3/14, 1/16 gibi felaket şut attığı maçlarda dahi gözünü sakınmadan şutlarını göndermeye devam etti. allah affetsin ben de bu sıralar fantezi liginde spencer dinwiddie'ye uyanıp kendisini bıraktım.

işte bu oyun kurucu için bile kısa, oyun içinde nba standartları için bir çaylak kararları alabilen bu adam her gün üzerine koymaya devam ediyor. maçta çoğu an takımın lideri konumunda. 28.2 dakika alıyor ki snyder'ın durumundan bahsetmiştim. maç başına 14.8 sayı, 2.0 üçlük, 1.4 top çalma ve 0.6 blok üretiyor! savunmada ve hücumda inanılmaz atlet, inanılmaz güçlü. yolu çok açık, all star ışığı var. yürüyedursun.

2022-2023 sezonu başında ise Utah'tan ayrılıp Cleveland Cavaliers'a gitti

Bu transfere şüpheli bakanlar da vardı elbet...

jazz yapması gerekeni zamanında yapmadığı için mitchell'ı kaybetti ama mitchell asla cleveland'ın işine yarayacak bir oyuncu değil. mitchell müthiş bir skorer ve çok iyi bir hücumcu ama o kadar. savunması iyi değil ve pozisyonu için fiziği oldukça zayıf bir isim. cj mccollum-damian lillard'dan gördüğümüz üzere undersized gard ikililerinin tavanı ise oldukça kısıtlı oluyor. bu hamleyle cleveland en başından beri kaçınması gereken darius garland-collin sexton ikilisindeki collin sexton'ın olabilecek en iyi halini aldı sadece. 1.85 boyundaki iki gardla yapabilecekleriniz oldukça kısıtlı maalesef. jazz resmen mitchell'ı hedeflediklerini asla başaramayacağı, tıpkı jazz'de olduğu gibi aynı yerde 3 yıl sayacak bir takıma yollamış oldu. ve aldığı paket de tam olarak buna yönelik bir paket. alınan haklar 2025, 2027, 2029 korumasız 1.turları ve 2026 ve 2028 1.turlarının değişim hakkı. mitchell ve jarrett allen'ın sözleşmeleri ise 2026'da sona erecek, garland içinse bu durum 2028. şayet bu takım yerinde sayar (ki çok yüksek ihtimalle sayacak ama oraya da geleceğim) ve 2026'ya kadar allen ve mitchell ayrılırsa garland kesinlikle takasını ister ve cleveland 3 yıl boyunca jazz'e çalışır.

yukarıdaki ihtimali boşa çıkarabilecek isimse evan mobley. şu ana kadar jarrett allen'la 4-5 numara oynadı ve çaylak yılında oldukça başarılıydı ama cleveland'ın başarısı için bu çocuğun pivota geçip allen karşılığında 2 tane kanat getirilmesi şart. elde zaten mobley-mitchell-garland gibi iyi bir çekirdek olacağı için gelen kanatlar özellikle mitchell-garland ikilisinin eksiklerini tamamlamaya yönelik olmalı. mobley'e yapılacak yatırım bu takası cleveland lehine koparabilir ancak. öbür türlü allen'ı 5 numarada kullanmaya inat edip her sene playoff 2.turundan ötesini göremezlerse mitchell gene gemileri yakar. gobert'le çok vakit kaybetti çünkü, eski sabrının olduğunu hiç sanmıyorum. ama özellikle kanat işini çözülmesi lazım yoksa bu takım o backcourt'la her maç 120 yemeye aday. atlanta bile trae young'ı toplamak için dejounte murray çekip murray-young'ı hücumda ayrı savunmada ayrı pozisyonda kullanacakken birbirlerinin eksiğini kapatamayacak şekilde bir gard ikilisi kurmak cidden alarm verici.

dikkat ederseniz sexton'la markkanen'i değerlendirmedim bile. çünkü bu takas için sadece tamamlayıcı etkenler. sexton mitchell'ın ilk halinin de gerisinde bir oyuncu, çalışırsa mitchell kopyası olabilir ama o kadar, mitchell'ın basketbol zekasının, atletizminin hiçbiri yok, sadece daha keskin şutör. markkanen ise chicago'dan beri 3 senedir yatış halinde. avrupalı oyuncularda olduğu gibi utah'ın havası suyu iyi gelirse bir etken olabilir, onun haricinde varlığı sadece bogdanovic'in takasının önünü açacaktır, kıpırdamazsa jazz'in de kendisine sabredeceğini sanmıyorum.

özetle mitchell için 5 yıllık 1.tur verildi ve jazz anlık olarak yapılanma defterini çok temiz şekilde açtı. sezon içinde mike conley, bojan bogdanovic, jordan clarkson için de takaslar bulacaklardır. cleveland ise geçmişten ders alınması gereken bir ikiliyi oluşturdu. cleveland eğer mobley'i kullanabilirse bu takası kendi lehine koparabilir ama kullanamazsa danny ainge gene danny ainge'liğini konuşturmuş olacak.

Peki bugün ne yaptı?

chicago karşısında bugün 71 sayı atarak hem kariyer rekorunu, hem bu sezon bir maçta en çok sayı atan oyuncu rekorunu, hem de cavaliers tarihinin bir maçta en çok sayı atan oyuncu rekorunu kırmış azmandır mitchell...

Olayı buradan izleyebilirsiniz