90 Haftadır Müzik Listelerinde Kalarak Kulak Yakan Bir Başarı Elde Eden Şarkı: Blinding Lights

ABD'li şarkıcı The Weeknd'in 4. stüdyo albümü After Hours'un parlayan yıldızına üzerinden zaman geçtikten sonra yenilenmiş bir gözle bakalım.

şarkıyı önden verelim


blinding lights, abd müzik listelerinde tüm zamanların rekorunu kırarak tarih yazmıştır

kasım 2019'da the weeknd'in dördüncü stüdyo albümünün ikinci single'ı olarak yayınlanan ve the weeknd, ahmad balshe, jason quenneville, max martin ile oscar holter tarafından yazılan şarkı, albümün ilk teklisi heartless ile aynı dönemde çıktığı için ilk başta dikkat çekmemişti. sonraki haftalarda hızla yükselmeye başladı. öyle ki albümün ilk single'ının heartless olduğunu unutturdu. aylarca spotify'ın günlük stream listesinin zirvesinde kalması bir yana, abd'nin resmî müzik listesi billboard'da tarihi rekorlar kırdı. nasıl mı? şöyle özetleyeyim. kasım 2019'da yayınlanan şarkı ağustos 2021 tarihi itibarıyla hâlâ müzik listelerinde. bir şarkının 20 hafta yer alabilmesinin başarı sayıldığı bir listede 90 haftadır duruyor.

The Weeknd

başarılarını şöyle sıralamak gerekirse

- billboard hot 100 listesinde 89 haftayla tüm zamanların en uzun süre listede bulunan şarkısı olmayı başardı. imagine dragons'ın radioactive'inde olan rekoru aldı.

- billboard hot 100 listesinde ilk 40, ilk 10 ve ilk 5'te en uzun süre kalmayı başaran şarkı unvanını aldı.

- billboard radio songs listesinde 26 hafta zirvede kalarak 22 yıllık rekoru kırdı.

- adult contemporary listelerinde 35 hafta zirvede kalarak tüm zamanlarda en başarılı ikinci şarkı oldu.

- 1.6 milyar stream ile spotify'ın 2020'de en çok dinlenen şarkısı olmayı başardı.

- yaklaşık 3 milyar stream ile 2020'de dünya çapında en çok dinlenen şarkı oldu.

- abd'de yılın en başarılı şarkısı olarak adlandırıldı.

- 33 ülkede müzik listelerinde zirveye oturdu. 50'den fazla ülkede müzik listelerine girmeyi başardı.

- 2.5 milyar stream ile spotify'da tüm zamanlarda en çok dinlenen ikinci şarkı olmayı başardı. (yakında 2.9 milyar stream'le zirvede olan shape of you'yu geçmesi bekleniyor.)

- spotify tarihinde 2 milyar stream'e en kısa sürede ulaşan şarkı unvanını aldı.

- yıl sonu listelerinde 50'den fazla eleştirmen tarafından 2020'nin en iyi şarkıları listesinde yer alırken, beş eleştirmen tarafından doğrudan yılın en iyi şarkısı olarak gösterildi.

bunun yanı sıra billboard müzik ödülleri, mtv video müzik ödülleri ve juno ödülleri dahil 20 ödül kazandı. bu başarılardan sonra grammy'de de iyi bir performans sergilemesi bekleniyordu. yılın kaydı, yılın şarkısı ve en iyi pop solo performans dallarını kazanmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu ama ödülleri almak şöyle dursun, adaylık bile çıkaramadı. bilindiği gibi 2021 grammy adaylıkları the weeknd'in sıfır çekmesiyle herkesi şaşırtmıştı.

grammy konusu için:

kaynak, kaynak