A101'de 79.999 TL'ye Satılan Tekne Alınır mı, Yıllık Bakım Masrafı Ne Kadar Olur?

A101'de 11 Ağustos Perşembe günü 4,95 metrelik bir tekne 79,999 TL'den satışa sunulacak. Tekneler hakkında bilgi sahibi bir Ekşi Sözlük yazarı, A101'de satılacak olan bu tekneyi almayı düşünenleri aydınlatabilecek bilgiler paylaşmış.
A101'de 79.999 TL'ye Satılan Tekne Alınır mı, Yıllık Bakım Masrafı Ne Kadar Olur?

1. bu boy bir kuplu (yarı kamara gibi düşünebilirsiniz) tekne için, a101'de 79.999 tl'ye satılan teknenin fiyatı gayet iyidir. (4.371 euro)

2. muhtemelen “oh oh, tekneye rağbet arttı, yapalım satarız” diye düşünen üreticinin yakıt fiyatlarının anormal seviyelerde artmasının da etkisiyle, elinde kalan stok malları satabilmek için a101’in sahibi olan aile ile de yakınlığı varsa satış kanalı açma çabasıdır.

3. bu tip tekneler genelde 6.5-7 metre boyları geçmedikleri sürece her zaman dıştan takma motor ile kullanılır ve üreticiler genelde motorsuz olarak satarlar. önerilen en küçük en uygun fiyatlı dıştan takma motorun fiyatı 6.000-7.000 euro aralığındadır. (100-130 bin tl arası)


4. bu tip tekneleri mega zenginler, türkiye’nin ilk 1.000 zengini vs. almazlar. bu teknelerin sahipleri genelde balık meraklıları, av meraklıları, yazlık evlerinin yakınında balıkçı barınağı veya iskele bulunan eskinin ortanın bir miktar üzeri gelire sahip insanlarıdır. türkiye’nin ilk 1.000 zengini 4.300 euroya teknelerine 2 tane sualtı lambası taktırıyorlar. varın, gerisini siz hesaplayın.

5. dıştan takma motorların yakıt tüketimleri (çok fazla parametre olmasına bağlı olarak) çok değişkendir. ancak bir fikir vermesi açısından; örneğin 3 silindir, uzun şaft, 30 hp, 4 zamanlı bir motor maksimum tüketimde ortalama 12-12.5 lt/saat tüketime ulaşır. genelde bu tip teknelerle günlük çıkışan turlarda motor çalışma süresi maksimum 3.5-4 saat gibidir. yani çıktığınızda günlük olarak arabanızla bir depo benzin yaktığımızda harcadığımız parayı harcarız.


6.
yabancı bayrak çekilemez, boy itibarıyla bayrak çekme zorunluluğu da yoktur. genelde bu tip teknelerin sahipleri adb (amatör denizci belgesi) veya amatör balıkçı tezkeresi ile bu tekneleri kullanırlar. balıkçı kaydı açmanız durumunda bağlama kütüğü ruhsatı çıkartıp genelde bölgesel olarak belediye veya balıkçı kooperatifleri tarafından işletilen balıkçı barınaklarına tonozda bağlama veya kızakla çekme, atma kara park hizmeti alabilirsiniz. 

ben kara park almanızı öneririm. bir başka yöntem ise, yaşanan yerde araba ile yanaşılabilecek rampa olması durumunda eve yakın bir yerde karada trailer üzerinde tutma ve hafta sonu, tatil gibi zamanlarda denize atarak kullanma şeklindedir. istanbul’da bu imkan neredeyse yok. güneyde mümkün. ancak hem teknenizi kullanmadığınızda başına bela gelmeden park edebileceğiniz bir yere, bunun yanı sıra çeki kaydı olan bir arabaya ihtiyacınız olacaktır.

7. istanbul’da balıkçı barınakları ve nispeten daha ekonomik olan tekne park alanları çok doludur. o yüzden marina bağlaması yapılması gerekebilir. güncel fiyatlar elimde yok, yanıltmak istemem.

8. yıllık bakım maliyeti çıkartmak zor ancak denizde tutacaksanız yıllık olarak karina zehirli boyasını yenilemeniz, temizlik ve motor rutin bakımları ile 1.000 euronun üstüne çıkmanız çok olası değildir.