ABD Başkanı Kennedy'yi Vurduğu Varsayılan Keskin Nişancı: Lee Harvey Oswald

ABD'nin 35. Başkanı John F. Kennedy'nin gizemi hala tam olarak çözülememiş ölümünün sorumlusu olarak kabul edilen eski denizci Lee Harvey Oswald ve hayatına dair bilgiler.
ABD Başkanı Kennedy'yi Vurduğu Varsayılan Keskin Nişancı: Lee Harvey Oswald

lee harvey oswald, 22 kasım 1963 günü gerçekleştirilen abd başkanı john kennedy suikastinin faili. eski bir denizci piyadesi, sscb sosyalizminden etkilenmiş ve iltica başvurusunda bulunmuş, akabinde sscb'de 2 yıl çalışmış. abd'ye döndükten sonra da abd'nin yanlış küba politikası üzerine dernek kurmuş.

suikaste bir de şöyle bakmakta yarar var:

kennedy'nin vücudunda 8 yara izi bulunuyor ama komisyon oswald'ın suikasti tek başına gerçekleştirdiğinde karar kılıyor. ayrıca bazı balistik uzmanları oswald'ın silahının böyle bir olayı gerçekleştirebilmesi için yeterli olmadığını ve eski asker oswald'ın bunu bilmesi gerektiğini söylüyor. yani yine tam anlamıyla hollywood. ki hollywood ekmeğini yedi oswald'ın.


(bkz: the trial of lee harvey oswald)
(bkz: jfk)

bu amerikalılar hayatı da hollywood tadında yaşıyorlar orası kesin. tutuklandığı ilk zamanlar konuşmayı reddetmiş daha sonra "yarın her şeyi açıklayacağım" dedikten sonra, mahkeme önünde, gerekli önlemler alınmadan, basın mensuplarının önünde, canlı yayında jack ruby tarafından öldürülmüştür.

kesinlikle boş biri değildir lee harvey oswald. 

rekortmen bir nişancıdır. bolt action tüfekler konusunda epey maharetlidir. henüz 13-14 yaşlarındayken karl marx'ın kitabını okumuş ve babasız bir biçimde yoksulluk içinde büyüyen bir çocuk olduğu için de sosyalizm ve komünizme derin ilgi duymuştur. kendi kendine rusça öğrenmeye çalışmış ancak başarılı olamamıştır.

daha sonra orduya katılmış, askeri haber alma servisinde çeşitli görevler üstlenmiş, u2 casus uçakları konusunda uzmanlaşmış, ancak komünizme duyduğu hayranlığı arkadaşlarına açık edince de bu kurumlarda barınamamıştır.

daha sonra sovyetler birliği'ne iltica başvurusunda bulunmuş, minsk'de radar istasyonunda çalışmış, burada el üstünde tutulmuş ve marina oswald ile tanışıp evlenmiştir.

daha sonra abd'deki annesini ve ailesini özlemesinden, rusya'da istediği başarıyı elde edememesinden ve rusçayı ilerletememesinden ötürü abd'ye geri dönmüştür. bu arada iki kız çocuğu olmuştur. rachel ve june adında.

abd'de ise zor şartlarda yaşamış, çeşitli geçici işlerde çalışmıştır.

lee oswald sürekli olarak eşini döven, evde çocukların yanında sigara içtiği için eşi marina'nın dişlerini kıracak kadar agresif biriydi.

ve evet. john kennedy'i tek başına öldürebilecek maharete ve gözü karalığa sahipti.


nitekim daha önceden başka bir abd'li senatörü vurmaya kalkmış ancak son anda senatörün yere eğilmesi ile onu öldürememiştir.

eşi marina'ya da sık sık -hitler'e zamanında suikast düzenleseydi ve öldürülseydi, şimdi milyonlarca insan hayattaydı- dediğini eşi marina, oswald'ın ölümünden sonra röportajda açıklamıştır.

yani kesinlike sıradan biri değil. eğitimli, çok iyi ve rekortmen bir nişancı, geçmişte istihbarat servislerinde çalışmış, david ferrie ve guy banister gibi karanlık kişilerle yakın ilişki içerisindeki biridir.

tabii bütün bunlar oswald'ı tek başına suçlu yapmaz. ancak suçsuz da yapmaz.

jfk suikastinin en büyük özelliği de bilmece gibi olmasıdır zaten. ne yönde isterseniz o yönde delil bulursunuz.

öyle bir garip olay olduğu için de aradan 60 yıla yakın zaman geçmesine rağmen insanlar kesin bir kanıya varabilmiş değiller. ortada sadece teoriler var. ve birçok da ölü insan. olan biten budur.

Bu içerik de ilginizi çekebilir