ABD, Batı Trakya'ya Neden Askeri Mühimmat Konuşlandırıyor?

Yunanistan sınırı içinde kalan, Edirne'ye 40 KM mesafedeki Dedeağaç askeri üssüne 400’den fazla tank ve zırhlı araç sevkıyatı yapan ABD'nin amacı ne olabilir?
ABD, Batı Trakya'ya Neden Askeri Mühimmat Konuşlandırıyor?

İlk akla gelen mantıklı açıklama şu yönde

acaba defender europe 20 ve defender europe 21 nedir, hiç bakmaya zahmet ettiniz mi?

bu tatbikatlar çevresinde, içlerinde türkiye'nin de dahil olduğu 26 nato ülkesinin katılımı ile, italya, makedonya, arnavutluk, yunanistan, almanya, litvanya, estonya, romanya, bulgaristan, sırbistan ve hırvatistan dahil balkanlarda ve diğer rusya komşusu 16 nato üyesi ülke topraklarında gerçekleştirilen bir tatbikat.

ayrıntılı bilgiye şu adresten ulaşılabilir.

Güncel Defender 21 infografiği


bizde ve yunanistan'da sanki bize karşıymış gibi gösterilme çabalarına inanmayın. onlar milliyetçiliğe oynayıp kendilerine oy devşirmeye çalışan popülist ucuz politik söylemler. nato asla kendi içinde çatışmaz, kendi üyelerini tehdit etmez. çılgınca ve örgütün kuruluş amacının tersine bir fikir olur öylesi. (savunma ve işbirliği organizasyonu, adı üstünde).

zaten tatbikat yapılan ülkelerin haritada yerlerine bakılınca, tatbikatların temel olarak yeni nato üyesi ülkeler ile daha eski üyeler arasında belli bir savunma doktrini entegrasyonunu sağlamak ve bu sayede rusya'ya gözdağı vermek hedefinde olduğu görülüyor.