ABD Donanmasına Katılan Adolf Hitler'in Üvey Yeğeni: William Patrick Hitler

Adolf Hitler'in üvey yeğeni William Patrick Hitler'in ilginç hikayesi.
ABD Donanmasına Katılan Adolf Hitler'in Üvey Yeğeni: William Patrick Hitler

alois hitler jr'ın oğlu william patrick stuart-houston (kızlık soyadı hitler), adolf hitler'in üvey yeğeniydi. 1911'de ingiltere'nin liverpool kentinin toxteth bölgesinde, ironik bir şekilde daha sonra bir alman hava saldırısında yıkılan bir evde doğdu. alois hitler jr. ve irlandalı bridget dowling, 1909'da dublin'de tanıştılar ve 1910'da londra'nın marylebone bölgesinde evlendiler ve liverpool'a geri taşındılar. alois hitler, karısını ve oğlunu ingiltere'de bırakıp almanya'ya geri döndü ve burada yeni bir aile kurdu. 

lyon müzesi'ne göre willy, 18 yaşındayken babasıyla yeniden bağlantı kurdu; william 1930'da almanya'yı ziyaret etti, bu kez amcasıyla şahsen tanıştı ve ondan imzalı bir fotoğraf aldı. hitler'le olan bu mutlu zamanlar uzun sürmedi. 1931'de almanya'ya yaptığı bir ziyaretten döndükten sonra william, gösterişliliği ve hızla öne çıkması onu avrupa ve amerika kamuoyunun ilgi odağı haline getiren amcası hakkında bazı makaleler yayınladı. ancak william'a göre nazi lideri, makalelerin kendisini tasvir etme şeklinden hoşlanmamıştı. william'ı berlin'e çağıran hitler'in ona makaleyi geri çekmesini emrettiği bildirildi. william'ın amcası hakkındaki 1931 tarihli makaleleri beklenmedik başka sonuçlar da getirdi. artık adolf hitler'le olan ilişkisi halka açık olduğundan, william ingiltere'de istenmeyen adam haline geldi. 

1932'de işinden kovuldu. memleketinde başka iş bulamadığı için almanya'da iş aramaya karar verdi; belki nüfuzu giderek artan amcası yardım etmeye ikna edilebilirdi. 1933'te william, üvey amcasının artan gücünden yararlanmak amacıyla nazi almanyasına geri döndü. artık şansölye olan adolf, ona berlin'deki reichskreditbank'ta bir iş buldu daha sonra opel otomobil fabrikasında ve otomobil satıcısı olarak çalıştı. bu işlerden memnun olmadığından, üvey amcasından daha iyi bir iş istedi ve ona, aileyle ilgili utanç verici hikayeleri gazetelere satma tehdidinde bulunarak şantaj yaptı . 1938'de adolf, william'dan yüksek rütbeli bir iş karşılığında ingiliz vatandaşlığından vazgeçmesini istedi. bir tuzaktan şüphelenen william, nazi almanya'sından kaçtı ve yine amcasına tehditlerle şantaj yapmaya çalıştı. 

ingiltere'ye dönen william, ingiliz silahlı kuvvetlerine katılmaya çalıştı ancak adolf hitler ile doğrudan ilişkisi nedeniyle reddedildi. böylece, şubat 1939'da amcası adolf ve nazi rejimi hakkında öğrendiklerini paylaşmak için annesiyle birlikte amerika birleşik devletleri'ne doğru yola çıktı. bunu gazeteci william randolph hearst'ün sponsor olduğu bir konferans turu sırasında yaptı. başkan franklin d. roosevelt'ten özel bir talepte bulunduktan sonra, william'ın sonunda 1944'te birleşik devletler donanması'na katılması onaylandı; new york queens'in sunnyside mahallesine taşındı. 

william, 1947'de terhis olana kadar, ii. dünya savaşı sırasında eczacı olarak (daha sonra hastane sıhhiyesi olarak değiştirilen bu unvan) amerika birleşik devletleri donanması'na askere alındı. göreve gelirken indüksiyon memuru adını sordu. "hitler" diye cevap verdi. şaka yaptığını düşünen subay şöyle cevap verdi: “seni gördüğüme sevindim hitler. benim adım hess.” william savaş sırasında yaralandı ve mor kalp madalyasına layık görüldü. sonunda tartışmalı soyadının gördüğü ilgiden bıkan william, sivil dünyaya döndükten sonra soyadını stuart-houston olarak değiştirdi. almanya doğumlu phyllis jean-jacques ile evlendi ve çift, new york long ısland patchogue'a yerleşti. 

william, ailesinin evinde brookhaven laboratuvarları adında bir kan analizi laboratuvarı işletiyordu. william stuart-houston 14 temmuz 1987'de öldü . stuart-houston ve karısının dört oğlu vardı: alexander adolf (1949 doğumlu), louis (1951 doğumlu), howard ronald (1957–1989) ve brian william (1965 doğumlu). 

kaynak