ABD Hükümetinin, II. Dünya Savaşı'nda Mafya Babası Lucky Luciano ile İş Birliği Yapması

Savaşta seferberlik denen şeyin enteresan bir örneği, buyrun.
ABD Hükümetinin, II. Dünya Savaşı'nda Mafya Babası Lucky Luciano ile İş Birliği Yapması

geleneksel mafyayı modern mafyaya taşıyan lucky luciano ve abd hükümeti, ikinci dünya savaşı sırasında daha büyük bir iyilik için çalışmak üzere farklılıklarını bir kenara bırakmışlardı.

luciano, amerikan suç örgütlerini tek başına dizayn eden ve amerika'daki organize suç konusunda büyük bir vizyona sahip bir adamdı. italyan, irlandalı ve yahudi mafya gruplarını birleştirmek istiyordu. ancak maranzano bu fikre pek sıcak bakmadı ve italyan gangsterlerin yalnızca diğer italyanlarla çalışma konusundaki katılığından dolayı buna karşı çıktı. kendisi gelenekselci biriydi, çağa ayak uydurumadı ve kalemi kırıldı. öldü. maranzano'nun ülke çapındaki müttefikleri de luciano'nun emriyle birbiri ardına öldürüldü. artık devir luciano'nun devri oldu. hapse girmesine rağmen mafyayı hapisten de çok güzel yönetiyordu. mafyanın etki alanlarının başında limanlar ve limanlardaki işçi sendikaları gelirdi. buralar yeni kıtanın giriş kapısıydı. onun mafyası, new york rıhtımındaki longshoremen sendikasını kontrol ediyordu. bu luciano'ya muazzam bir güç vermişti, çünkü longshoremen gemilerin yüklenmesini ve boşaltılmasını kontrol ediyordu. dolayısıyla luciano, uyuşturucu gibi kaçak malları ülkeye kolayca sokabiliyordu.

aralık 1941'de pearl harbor'a yapılan saldırının ardından abd, japonya'ya savaş ilan etti ve ii. dünya savaşı'na girdi.

1942'de alman denizaltıları, kuzey amerika'nın doğu kıyısında, meksika körfezi'nde ve karayip denizi'nde 100'den fazla gemiyi batırdı. alman denizaltıları bu gemilerin kalkış saatlerini ve rotalarını çarpıcı bir doğrulukla biliyordu. abd hükümeti bu bilgiyi almanya'ya iletenlerin bölgedeki alman casusları ve italyan asıllı amerikalılar olduğuna inanıyordu. işte burada italyan mafyası devreye girdi. amerikan hükümeti ve ordusu, tutuklu luciano ile mafyayı amerika'nın savaşında seferber etmek için masa altında bir anlaşma yaptı. görevleri alman veya italyan ajanları tespit edip new york polisi'ne, abd donanması'na ve fbi'ya bildirmekti. ancak herhangi bir konuyu kendi kendilerine çözmeyecekler, yalnızca bilgileri takip etmelerine ve raporlamalarına izin verilecekti. mafya şüpheli casusları takip etmeye ve isimlerini donanma istihbaratına bildirmeye başladı. ve işe yaradı çünkü anlaşma yapıldıktan kısa bir süre sonra birkaç alman casusu tespit edildi ve new york'ta yakalandı.

1946'da luciano'nun savaş sırasındaki işbirliğinin ödülü olarak cezası hapis cezasından sınır dışı edilmeye indirildi. geri kalan günlerini özgür bir adam olarak geçireceği italya'ya gitmesine izin verildi. italya'da luciano, suç imparatorluğunun gelirlerinden elde edilen lüks içinde yaşadı. 26 ocak 1962'de italya'nın napoli kentinde vefat etti. cenazesi defnedilmek üzere abd'ye getirildi.

kaynak