ABD Jargonunda Sıkça Duymaya Başladığımız Karen Kelimesi Neyi İfade Ediyor?

Karen nedir? Karen ne demektir? ABD gündelik hayatında kullanılan ve sosyal medya aracılığıyla kendisini duyduğumuz karen tam olarak ne demek? Açıklayalım.
ABD Jargonunda Sıkça Duymaya Başladığımız Karen Kelimesi Neyi İfade Ediyor?

karen kimdir, kime denir?

özetle, chp'li teyze gibi bir şey ama akp'nin palazlanmasıyla jeep'li türbanlı bacıya doğru evrildi.

işin özü, kendisini ayrıcalıklı hisseden bir kadının üstüne vazife olmadığı bir meselede veya çok ufak bir konuyu abartarak abd başkanı dahil herkesi devreye sokun tribine girmesine karen'lık yapmak denir.

abd'de karen'ların orta yaşlı olmasının sebebi kendileri ile ezmeye çalıştıkları kişi arasında genellikle o yaşta bir güç farkı oluşmasından kaynaklı, linda veya başka bir isim değil de karen denmesinin sebebi de bu zira karen artık modası geçmiş bir isim ve genelde orta yaşlı kadınların taşıdığı bir isim. yani gençler karen olamaz diye bir şey yok ama karakteristik değil.

mesela yakın zamanda bir avm'de bir dişçilik öğrencisi suriye asıllı bir kadının diş temizliği standını basmıştı, ortalığı bir birine katmıştı ve suriyeli kıza çalışma izni soracak kadar kendisini yetkili hissetmişti. işte o bir yerli ve milli karen'dı.

ben yıllar öncesinde buna bağdat caddesi teyzesi ismini takmıştım, şimdi karen diyorlar

o gıcıklık, o her şeyi ben bilirim, her şey benim hakkım havaları, herkese carlama hakkını kendinde görme özgürlüğü, insanlara her türlü hakareti ve terbiyesizliği yapabileceğini sanma hadisizliği, medeniyetin ve modernitenin arkasına saklanıp medeni maskesi altında her türlü medeniyetsizliği ve zorbalığı yapma, sürekli kendinden görmediği insanları küçük görme, böcek muamelesi yapma, sürekli bir üst merciyle muhatap olma çabası ve şikayet etme merakı.

hah! bir de unutmadan, tabii ki kısa küt kesim saç (ekseriyetle sarı).

karen, buralardaki kezban ile alakası olmayan bir karakter

chp'li teyzelerle de uzaktan yakından alakası yok ama (muhtemelen) internet meme'lerinde ısrarla vurgulanan saç kesimi veya renginden dolayı benzerlik kurmak/ benzer pozisyonda göstermek gibi bir dangozluk söz konusu.

oysa karen karakterinin asıl alametleri kalın kafalı ve inatçı olmaları, "dik durduk yeri gelince diklendik ama ödün vermedik" vurguları ve hatalı duruma düştükleri anda bile bunu kabul etmemeleri...

bbc mevzuyu şöyle açıklamış.

Bu kişilik tipi için bu ismin kullanılmasının bazı sonuçları da oluyor

karen, abd sosyal güvenlik idaresi (social security administration) verilerine göre popülaritesi aşırı derecede düşen kadın ilk adı. katherine adının kısaltılmış bir formu.

ssa verilerine göre 1965 yılında yaklaşık 33.000 yenidoğana karen adı verilirken 2020'de bu sayı sadece 325. karen adının sadece abd veya anglofon çehreyle sınırlı kalmayarak tüm dünyada aynı anlamı taşıyan bir meme halini alması, bir kuşakta karen adını öldürebilir. karen ruhu ölmez ama hüviyetinde karen adını taşıyanlar artık soyu tehlike altında olan canlılar arasında.