ABD Ordusunun Bir Dönem Ciddi Ciddi Üzerinde Çalıştığı Gay Bombası

Kulağa hiç gerçek gibi gelmiyor ancak ABD Savunma Bakanlığı, bir ara cidden gay bombası gibi saçma bir şeyin peşinden koşmuş.
ABD Ordusunun Bir Dönem Ciddi Ciddi Üzerinde Çalıştığı Gay Bombası

"gay (eşcinsel) bombası" kavramı kulağa kötü bir bilim kurgu filminden fırlamış gibi geliyor. düşman askerlerini kimyasal bir karışıma maruz bırakacak ve savaşamamaları için kelimenin tam anlamıyla birbirlerine aşık edecek bir bomba... kimsenin denemeye kalkışamayacağı kadar imkânsız, zoraki ve gülünç bir plan gibi görünüyor.

amma, lakin ki öyle değildir...

1994'te abd savunma bakanlığı, düşmanın moralini bozacak, düşman askerlerini zayıflatacak, ancak onları öldürecek kadar ileri gitmeyen teorik kimyasal silahları araştırıyordu. böylece, bugünün birleşik devletler hava kuvvetleri araştırma laboratuvarı'nın (afrl) öncüsü olan ohio’daki wright laboratuvarı'ndaki araştırmacılar, bazı alternatif seçenekleri araştırmaya başladılar.

"askerlere herhangi bir zarar vermeden ve kontrolü ele geçirene kadar etkili olabilecek, dikkatlerini dağıtacak ne var?" sorusunu arayan araştırmacılar için cevap açık görünüyordu: seks. seksi nasıl kendi avantajları için kullanacaklarının yanıtını ararken delice ya da çılgınca diye adlandırılabilecek bir plan buldular. 7.5 milyon dolarlık (bugünün 14.1 milyon doları) buluşlarını detaylandırdıkları üç sayfalık bir teklif hazırladılar: gay bombası.

gay bombası; düşman kamplarına atıldığında, düşman askerlerinin eşcinsel olmasına, birbirlerine karşı konulamaz halde çekici gelmelerine ve birliklerin işleyemez hale gelmesine neden olacak bir gaz bulutu oluşturacaktı.

sanki çok mümkün görünüyormuş gibi, temel olarak, gaz içerisindeki feromonlar askerleri eşcinsel yapacaktı. ancak çok az çalışma bu teoriyi destekleyen sonuçlar üretebildi. olumsuz sonuçlar araştırmaları durdurmadı; afrodizyaklar ve diğer kokular da olmak üzerine gay bombasına eklemeler önermeye devam ettiler.

neyse ki, gay bombası sadece teoride kaldı ve üretilmesi için harekete geçmedi. ancak 2002 yılında, ulusal bilimler akademisine öneri olarak tekrar getirildiğinde, aynı derecede çılgınca başka kimyasal savaş fikirlerini ateşledi.

ilerleyen yıllarda bilim insanları, öfkeli yaban arısı sürülerini kendine çeken bir koku bırakması düşünülen "sting me/attack me" (sok beni/saldır bana) bombasını ve cildi güneşe karşı inanılmaz derece hassas hale getirecek bir bomba fikrini teorileştirdiler. yine aynı şekilde, ne işe yarayacağı anlaşılamayan ve düşman askerlerinde, ağır ve kalıcı ağız kokusu yaratacak başka bir bomba daha önerdiler.

bu çılgın projeler asla bir sonuca ulaşmadı. pentagon’daki "ölümcül olmayan o daha komik fikirler arasında “kim? ben?" bu, askerlerin abd'nin saldırması için yeterince uzun süre korkunç kokularla dikkatini dağıtmasını umarak, saflar arasında şişkinliği simüle etti. ancak araştırmacılar, dünyanın her yerindeki bazı insanların gaz kokusunu özellikle rahatsız edici bulmadığına dikkat çektikten sonra bu fikir neredeyse anında rafa kaldırıldı.

gay bombası gibi, bu yaratıcı (ve delice) fikirler de asla meyve vermedi. pentagon ölümcül olmayan silahlar müdürlüğü'nden yüzbaşı dan mcsweeney, savunma bakanlığına, her yıl bu tip yüzlerce proje geldiğini ancak henüz hiçbirinin teoriden öteye gidemediğini belirtiyor.

saçma ve delice olan gay bombasını kavramsallaştıran araştırmacılar, harvard üniversitesi tarafından, en anlamsız ve en saçma araştırmalara verilen ig nobel ödülünü kazanmışlardır.

kaynak