ABD Tarihinin En Büyük Saldırılarından Birinin Yaşandığı Las Vegas'ta Neler Oldu?

ABD'nin kumarhanelerle ünlü şehri Las Vegas'ta düzenlenen bir müzik festivali sırasında çevredeki otellerden birinden açılan ateş sonucu 50'den fazla kişi hayatını kaybederken 200'den fazla kişi de yaralandı.

Saldırı, Pazar akşamı yerel saatle 22.30 sıralarında meydana geldi.

Binlerce kişi müzik festivalinde eğlenirken çevreden gelen silah sesleri büyük paniğe sebep oldu. Çoğu insan ateşin nereden geldiğini bile anlayamazken kendilerini bir yerlere atıp hayatta kalmaya çalıştılar.

Daha sonra edinilen bilgiye göre silahın, festival alanının yakınındaki Mandalay Bay adlı otelin 32. katından geldiği anlaşıldı.

BBC

Otele düzenlenen operasyonda saldırgan Stephen Paddock öldürüldü.

64 yaşındaki ABD vatandaşı Stephen Paddock'un evinde yapılan aramada cephanelik bulunduğu bildirildi.

Ayrıca polis, saldırganla bağlantısı olduğu belirlenen Marilou Danley adlı kadını da yakaladı.

Marilou Danley'in, saldırganın kız arkadaşı olduğu belirlendi.

Kaynak: NTV

50 kişinin öldüğü, 200'den fazla kişinin de yaralandığı saldırıya dair sosyal medyada birçok görüntü paylaşıldı.

Olay Ekşi Sözlük'te de gündemin ilk sıralarında.

saldırının bulunduğu yere 2-3 mil mesafede yaşayan bir arkadaşımın aktardığına göre ölü sayısının 100'lerce olabileceği saldırı. alabildiğim bazı bilgiler şöyle:

-saldırgan konser alanının çaprazında yer alan bir otelin 32. katından 6-7 dakika kadar konser alanını taramış.
-iki hastanenin acil servisi tamamen dolmuş ve kan talepleri başlamış.
-konser alanında yaklaşık 25.000 kişi bulunuyormuş.
-kullanılan silah, steve scalise'e yapılan silahlı saldırıda kullanılan silaha benzer bir silahmış.

sosyal medyaya düşen 1 dakikaya yakın video olayın 7'de 1'i falanmış. saldırganın 6-7 dakika boyunca konser alanını tarayacak mühimmatı otel odasına nasıl soktuğu ise şu anlık bilinmiyor.

terör saldırısı olmayabilir. henüz detayları öğrenmedik oladabilir. abd'de silah edinmek çok kolay olduğu için psikopat ruhlu sakat tipler kolaylıkla seri katillere yada toplu katliamcılara dönüşebiliyor. bu tip suçlar teröre girmez; terör olması için altında siyasi motivasyon ve siyasi örgütlenme olması gerekir.

(bkz: columbine lisesi katliamı)
(bkz: red lake lisesi katliamı)
(bkz: 16 nisan 2007 virginia tech katliamı)
(bkz: 14 aralık 2012 connecticut newtown okul baskını)

bu tip suçları incelemeye özel bir ilgim var. genelde cinnet geçirme ve sonunda intiharla gerçekleşiyor. insanlara otoriteyi hatırlatan okul polis merkezi ibadethane gibi kurumlara yada parayı (gelir adaletsizliğini) hatırlatan alışveriş merkezlerine saldırılıyor. saldıranlar gelecek kaygısına kapılan, ümidini kaybeden ve toplumdan intikam almaya karar veren tipler.

bu olay bir kere yaşandı ya, devamının gelmesi ihtimali de yüksek. açıkçası böyle olayların bazı psikopatlara ilham verdiğini düşünüyorum. bunu kendisi yapsa nasıl keyif alacağını hayal ediyordur. özellikle ölmek isteyen psikopat ruhlu insanlar.

bu tip saldırılar tek kelimeyle insanların tercihleriyle alakalı, yani kısacası diğer insanların tercihlerine göre hayatta kalıyoruz ya da ölüyoruz bana göre. mesela bir insan durduk yere aracı üzerinize sürüp sizi ezebilir, bir polis cinnet halinde size ateş edebilir ya da vegas'ta olduğu gibi bir insan uzun namlulu bir silahla üzerinize ateş açıp sizi delik deşik edebilir. çok garip bir zaman diliminde yaşıyoruz ve hayatımız başkalarının elinde.

konser dinlemeye gidip taranarak ölmek gibi bir şey başınıza bundan 100 sene önce gelmezdi ama artık her yerde her an her şey olabilir maalesef.