ABD ve Fransa'ya Direnerek Vietnam'ı Zafere Ulaştıran Başkan: Ho Chi Minh

Vietnam'ın bağımsızlık hareketinin önderi ev Vietnam Demokratik Cumhuriyeti'nin ilk başkanı Ho Chi Minh'in hayatının kısa bir özeti.
ABD ve Fransa'ya Direnerek Vietnam'ı Zafere Ulaştıran Başkan: Ho Chi Minh

ho chi minh, 1890 vietnam doğumludur. ismi "aydınlatan kişi" anlamına gelmektedir ve bu isim kendisine sonradan verilmiştir. 

oldukça ilginç bir siyasal yaşamı olmuştur. fransa'da eğitim almış ve fransız komünist partisi'nin kurucularından olmuştur. ciddi anlamda entelektüel birikimi olan bir insandır. marksizm'i vietnam milli devrimini yapmak için bir araç olarak görmüştür. ona göre avrupa'da samimi anti-emperyalist tavrı bulunan ve üçüncü dünya ülkelerine özgürlük şansı veren tek siyasal akım komünizmdir. biraz da bu nedenle komünist olmuştur. 


1920'lu yıllarda önce moskova'ya gitmiş, daha sonra da çin'e geçmiştir. çin devrimi'nin temellerinin atılmasında payı büyüktür. 1940'larda yeniden ülkesine dönmüş ve japonlara karşı viet minh'i kurmuştur. bu dönemde en büyük müttefiki doğal olarak amerika birleşik devletleri'dir. hayalci ve idealist olduğu kadar iyi bir de realist siyasetçi olan minh, abd desteğini alarak güçlü japonları mağlup etmeyi başarmış ve 1945 yılında bağımsız vietnam'ın kurulduğunu ilan etmiştir. 


ancak fransızların emperyal hedefleri bitmiş değildir ve bu nedenle vietnam'a saldırırlar. bu sefer minh ve ordusu sovyet rus ve çin desteğini arkasına alarak fransızları gerilla mücadelesi sonunda pes ettirmeyi başarırlar. 

ancak zavallı vietnam'ın başı yine belalardan kurtulacak gibi değildir ve ho amca'nın yeni alt edeceği ülke abd olacaktır. 


1969'da öldüğü için vietnam'ın bağımsızlığını tam anlamıyla kazanmasını görememiştir. dünya tarihinin en ilginç şahsiyetlerinden biridir ve görüşleri ne olursa olsun ülkesinin bağımsızlığı için savaşmış saygıdeğer bir isimdir.

ABD'nin, Vietnamlıları Gıda Kaynaklarından Mahrum Etmek İçin Ürettiği Tarım İlacı: Agent Blue